مدیر رادیو فرهنگ با اعلام پخش یک برنامه جدید ادبی: زندگی هیچ ملتی از ادبیات جدا نیست

مدیر رادیو فرهنگ با اعلام توضیحاتی درباره برنامه جدید این شبکه با تمرکز بر تاریخ ادبیات ایران، تاکید کرد که «زندگی هیچ ملتی از ادبیات جدا نیست و ادبیات فارسی در ایران پس از اسلام عالی ترین رسانه فرهنگی است.»

1399/08/05
|
11:42

برنامه «هزاره ادب فارسی» به تاریخ ادبیات ایران و معرفی شاعران و نویسندگان نامی ایرانی خواهد پرداخت و از چهارم آبان ماه پخش خود را در رادیو فرهنگ آغاز کرده است.

علیرضا حبیبی، مدیر شبکه رادیویی فرهنگ با اعلام خبر تولید برنامه «هزاره ادب پارسی» در این شبکه رادیویی گفت: برای اولین بار در رسانه ملی به صورت برنامه ای مستقل و سلسله کارشناسی با محوریت تاریخ ادبیات ایران، نویسندگان و شاعران معرفی می شوند.

حبیبی درباره این برنامه ادامه داد: مهمترین شاکله هویت فرهنگی ما ایرانیان، زبان و ادبیات فارسی است که با پیشینه هزارساله، میراث معنوی همه اقوام ایرانی و نیاکان این سرزمین است و آثار ادبی منظوم و منثور فارسی از ارزشمندترین ذخایر فرهنگی در حوزه تمدن پر افتخار ایران است که رادیو فرهنگ در برنامه «هزاره ادب پارسی» تلاش کرده به این پیشینه غنی توجه ویژه داشته باشد.

او ادامه داد: ادبیاتی که رودکی در سمرقند، فردوسی در توس، مولانا در قونیه، حافظ و سعدی در شیراز، خاقانی در شروان، ناصرخسرو در یمگان، نظامی در گنجه، باباطاهر در همدان و خواجو در کرمان با آن سخن ورزی کرده اند و این الفاظ را پاس داشته اند و یا به قول خواجه شیرازی این قند پارسی را همچون اقبال در لاهو، امیرخسرو و بیدل در دهلی و بنگال با شیرین زبانی گفته اند، پس باید در جایگاهی حفظ شود. رسانه ملی می تواند با معرفی این بزرگان مردم را بیشتر با پیشینه ادبی زبان فارسی آشنا سازد.

مدیر رادیو فرهنگ بیان کرد: کسی که ادبیات ایران را می شناسد، به هویت ملی خود ارج می نهد و می داند که آگاهی فرهنگی و اطلاع رسانی از مفاخر ادبی زمینه ساز تقویت فکر و اندیشه است.

حبیبی در پایان گفت: زندگی هیچ ملتی از ادبیات جدا نیست و ادبیات فارسی در ایران پس از اسلام عالی ترین رسانه فرهنگی است. رادیو فرهنگ نیز در برنامه «هزاره ادب فارسی» به این مهم توجه کرده و در سلسله برنامه ای رادیویی این گنجینه گرانقدر را ارج نهاده و شنیدنی می کند.

برنامه «هزاره ادب فارسی» به تهیه‌کنندگی محمدحسینی باغسنگانی، اجرا و گویندگی بهروز رضوی و تنظیم رادیویی محمدباقر رضایی ساعت 23 هر شب از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع