صدای تو شنیده می شود...

به مناسبت 29 آبان، روز جهانی كودك، به معرفی 7 كتاب روانشناسی كودك و نوجوان می پردازیم...

1402/08/29
|
10:49

كتابی كه آرزو می‌‌‌‌كنید والدینتان خوانده بودند

نویسنده: فلیپا پری

مترجم: سوما فتحی

انتشارات میلكان
اطلاعات بیشتر و خرید

كتاب‌های تربیتی را می‌توان در طبقه‌بندی‌های متفاوتی قرار داد؛ برخی كتاب‌ها در تلاش برای آموزش مهارت‌ها به كودكان هستند و برخی دیگر، راهنمایی‌هایی دارند كه در راستای ایجاد و حفظ یك ارتباط قوی میان والدین و بچه‌ها به درد می‌خورد. كتابی كه آرزو می‌كنید كاش والدینتان خوانده بودند، یكی از همین كتاب‌ها است كه كمكتان می‌كند ارتباط خوب را میان خود و فرزندتان شكل دهید. علاوه بر این، یادتان می‌دهد كه چگونه از بروز بعضی از اشتباهات پیشگیری كنید. اشتباهاتی كه هرچند ناخواسته رخ می‌دهند، اما تاثیرشان بر كل فرآیند تربیت، واضح و مشهود است.


تربیت بدون فریاد

نویسنده: هال ادوارد رانكل

مترجم: اكرم كرمی

انتشارات صابرین


فریاد زدن یكی از رفتارها و شاید عكس‌العمل‌های هیجانی ما نسبت به چیزی باشد كه با آن روبه‌رو شده‌ایم و ما را به ترس و وحشت انداخته است، نگرانمان كرده یا خیلی ساده، عصبانی‌مان كرده است. اما مسئله اصلی این است كه زمانی كه ما فریاد می‌زنیم، فقط صدای ما است كه شنیده می‌شود، نه پیامی كه می‌رسانیم و نه حرفی كه سعی داریم بزنیم. این موضوع به خصوص در ارتباط با بچه‌ها هم بسیار مهم است. چراكه بچه‌ها رفتار ما را می‌بینند و از آنچه ما انجام می‌دهیم، الگو می‌گیرند.

اما تربیت بدون فریاد چه شكل و قیافه‌ای دارد؟ پاسخ این سوال در این كتاب است. در حقیقت هدف هال ادوارد رانكل از نوشتن این كتاب این است كه روش‌های ارتباطی به والدین بیاموزد كه آرامش را به جهانشان دعوت كند. مطمئن باشید بعد از خواندن این كتاب، راه‌های بهتری برای ارتباط برقرار كردن با بچه‌هایتان یاد گرفته‌اید.


من دیگر ما: جلد اول (مهارت‌های تربیت فرزند در دنیای امروز)

نویسنده: محسن عباسی ولدی

انتشارات آیین فطرت


بچه‌های ما، موجوداتی جدا از ما نیستند. بچه‌های ما در حقیقت تركیبی از وجود ما هستند و شاید همین هم دلیلی منطقی برای عشق ورزیدن به آن‌ها به ما بدهد. ما گاهی آرزو می‌كنیم چیزی را كه خودمان نمی‌توانیم باشیم، در فرزندانمان ببینیم. حال اینكه چقدر این رویكرد درست یا غلط است بماند. مهم این است كه ما تمام تلاش خودمان را بكنیم تا در مسیر تربیت فرزندانمان، بدون اشتباه پیش برویم. چیزی كه ممكن است غیر ممكن به نظر برسد، این است كه اجتناب از اشتباه، غیرممكن است، اما دانستن برخی از موارد و مسائل تربیتی به ما كمك می‌كند تا این مسیر را بدون پستی و بلندی و یا حداقل با تنش‌های كمتری پشت سر بگذاریم.

دسترسی سریع