مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 15:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

معرفی چهره‌ ماندگار دامپزشكی در «مستند فرهنگ»

برنامه «مستند فرهنگ» امشب با موضوع زندگی حرفه ای استاد حسن تاجبخش، برگزیده دورهٔ نخست چهره‌های ماندگار در رشتهٔ دامپزشكی از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

1400/09/24
|
09:25

برنامه «مستند فرهنگ» 24 آذر به زندگی حسن تاجبخش، استاد ممتاز دانشگاه تهران، عضو پیوستهٔ فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی و از برگزیدگان دورهٔ نخست چهره‌های ماندگار در رشتهٔ دامپزشكی اختصاص دارد. او متخصص رشته‌های دامپزشكی، میكروب‌شناسی و ایمنی‌شناسی است.

وی پژوهشی درباره ایمنی‌زایی و آنتی‌ژن‌ّ‌های تیموس انجام داد كه از پایه‌های كشف سرم‌های ضدلنفوسیت و جلوگیری از دفع پیوند اعضا در جهان است. دیگر تحقیق ارزشمند حسن تاجبخش به دوره‌ حضور در آزمایشگاه میكروب‌‌شناسی دانشكده دامپزشكی انگلستان بازمی‌گردد، این تحقیق به تهیه واكسن‌های مؤثر بر ضد سالمونلا دابلین مربوط بود. از ویژگی‌های ارزشمند این استاد والامقام آگاهی بر تاریخ پزشكی و دامپزشكی ایران، طب سنتی و زبان و ادبیات فارسی افزون بر تخصص در دامپزشكی، میكروب‌‌شناسی و ایمن‌شناسی است.
از ارزشمندترین آثار این استاد «پزشكی در آثار مولانا» است، در این اثر اشعار این شاعر نامی از جنبه‌های پزشكی مورد بررسی قرار گرفته‌ است. در «باكتری‌شناسی عمومی» نیز به تاریخچه‌ی میكروب‌شناسی، روش‌های میكروبیولوژی، جایگاه باكتری‌ها در بین موجودات و دسته‌بندی آن‌ها، ساختمان باكتری‌ها، متابولیسم باكتری‌ها، فیزیولوژی باكتری‌ها، تغذیه باكتری‌ها، رشد و تكثیر باكتری‌ها پرداخت. ژنتیك باكتری‌ها، اصول ایمنی‌شناسی پزشكی، اصول ایمنی‌شناسی بنیادی، سیر تحول علم در اسلام و ایران، تاریخ دامپزشكی و پزشكی ایران، تاریخ بیمارستان‌های ایران از آغاز تا عصر حاضر و بیماری حیوانات آزمایشگاهی از دیگر آثار ارزنده‌ دكتر تاجبخش است.
این استاد در سال 1366 استاد ممتاز دانشگاه تهران و در سال 1380 به عنوان چهره ماندگار عرصه علم دامپزشكی معرفی شده‌اند.
این مستند را امشب ساعت 20 به تهیه كنندگی فاطمه محمدیان فر روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ