هفت اقلیم شنبه تاجمعه از ساعت 16:00 تا 16:55 به مدت 55 دقیقه

رادیو فرهنگ

هفت اقليم

از « سند ملی موسیقی» تا یادی از«جواد بدیع زاده» در« هفت اقلیم» رادیو فرهنگ

برنامه هفت اقلیم روز دوشنبه 11 دی با محوریت موسیقی و به یاد « سیدجواد بدیع زاده»از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1402/10/11
|
08:02

این‌مجله رادیویی كه به تهیه كنندگی یلدا احتشامی ساعت16 از گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ پخش می شود بخش های مختلفی دارد كه این هفته به موضوع سند موسیقی می پردازد .
بخش كارشناسی همراه با رضا مهدوی دریاره سند ملی موسیقی صحبت می شود، اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی سند ملی موسیقی كشور به عنوان یكی از اسناد مهم فرهنگی را كه با بهره‌گیری از نظرات رهبری معظم انقلاب، فقها و همچنین اعضای خانه موسیقی تدوین شده بود، در روزهای پایانی آذر به تایید و تصویب نهایی رساندند.
در این برنامه نقش خانه موسیقی و هنرمندان این رشته در تدوین این سند و اهمیت آن بررسی می شود.
در در ادامه با علیرضا قزوه مدیر مركز موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما و دكتر محمد اله یاری فومنی مدیركل مركز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص موضوع برنامه گفتگو می شود.
بخشی دیگر از برنامه به گپ و گفت رضا مهدوی و مهدی محمدیان كه اجرای برنامه را برعهده دارند درباره استاد ابراهیم منصوری نوازنده سازهای بادی، ویولن و كمانچه، فرزند حسینقلی خان و شاگرد حسین خان اسماعیل زاد اختصاص دارد.
«نام ها و‌یادها» ،«زادروزها و درگذشت ها » به مناسبت سالروز درگذشت « سید جواد بدیع زاده » بر زندگی و اثار این خواننده مروری دارد. جواد بدیع زاده یكی از آغازگران راه تجدد در موسیقی ایران است ، برخی او را پدرموسیقی پاپ در كشور می دانند ، هنرمندی كه فرهنگ عامه و مسائل روزمره زندگی را وارد ترانه كرد. دو اثر ماندگار این هنرمند «خزان عشق» (شد خزان گلشن آشنایی...) كه تا زمان ما جاذبهٔ خود را حفظ كرده در سال 1313 در پیوند با متنی عاشقانه از رهی معیری ساخته شده‌است ودیگری«یكی یه پوله خروس» از تصنیف‌ها و ترانه‌های زیبا و بسیار شنیده‌شده موسیقی ایرانی است.
همچنین معرفی استعدادهای درخشان در شهرستانها از بخش های این برنامه است و در ادامه بخشی به مرور رویدادها و اخبار موسیقی در هفته ای كه گذشت و نگاهی به اخبار پیش رو حوزه موسیقی، اختصاص دارد.
« هفت اقلیم» دوشنبه ها را به تهیه كنندگی یلدا احتشامی » از رادیو فرهنگ را روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز و موج ای ام ردیف585 كیلوهرتز بشنوید

دسترسی سریع
هفت اقلیم