هفت اقلیم شنبه تاجمعه از ساعت 16:00 تا 16:55 به مدت 55 دقیقه

رادیو فرهنگ

هفت اقليم

یادی از « ایرج بسطامی» در « هفت اقلیم» رادیو فرهنگ

برنامه هفت اقلیم روز دوشنبه 4دی با محوریت موسیقی و به یاد « ایرج بسطامی»از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1402/10/04
|
07:55

این‌مجله رادیویی كه به تهیه كنندگی یلدا احتشامی ساعت16:00 از گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ پخش می شود بخش های مختلفی دارد كه به موضوع موسیقی می پردازد و‌امروز به مناسبت سالروز درگذشت ایرج بسطامی خوانند موسیقی سنتی كشورمان در حادثه تلخ زلزله بم در بخش یادها و نام ها به معرفی آثار این خواننده اختصاص یافته است.
ایرج بسطامی یكم آذر 1336 هجری خورشیدی در شهرستان بم كرمان دیده به جهان گشود،هر یك از اعضای خانواده او، از جد پدری گرفته تا پدربزرگ و پدر در زمینه خواندن آواز و نواختن سازهای مختلف تجربه داشتند. تولد و رشد ایرج در چنین خانواده ای به همراه استعداد ذاتی اش موجب شد كه او از پنج سالگی به خواندن آواز علاقه نشان دهد. از این رو، پدر ایرج كمر همت بست تا این كودك مستعد را در مسیر صحیح آموزش قرار دهد و اینگونه شد كه ایرج نخستین معلم آواز خویش را در خانه و در هیئت پدر یافت. ایرج در این سال ها ردیف های آوازی در مكتب تهران سبك استاد عبدالله خان دوامی را نزد عمویش یدالله بسطامی فرا گرفت و در ادامه و در سن 22 سالگی به جرگه شاگردان محمدرضا شجریان پیوست.

تصنیف گل پونه ها (كه بسطامی آن را در آلبوم رقص آشفته منتشر كرد اما پس از مرگ بسطامی نسخه های دیگری از آن در آلبوم های حال آشفته و كنسرت بسطامی و گروه همایون (گل پونه ها ) منتشر شد، پس از مرگ وی در ایران آوازه ملی یافت. تصنیف گل پونه ها، معروف ترین اثر با صدای ایرج بسطامی است.

در بخش كارشناسی همراه با رضا مهدوی شده و دریاره حمایتگران مادی و معنوی در حوزه موسیقی صحبت می شود، در ادامه با مرتضی ذوالقدر مدیر مسول انتشارات رومی در خصوص موضوع برنامه گفتگو می شود.
علی حسین جعفری فعال فرهنگی موسیقایی مهمان دیگر برنامه است كه در ارتباط تلفنی با رضا مهدوی و مهدی محمدیان گپ و گفتی دارد.
«نام ها و‌یادها» ،«زادروزها و درگذشت ها » و همچنین معرفی استعدادهای درخشان در شهرستانها از بخش های این برنامه است و در ادامه بخشی به مرور رویدادها و اخبار موسیقی در هفته ای كه گذشت و نگاهی به اخبار پیش رو حوزه موسیقی، اختصاص دارد.
« هفت اقلیم» دوشنبه ها را به تهیه كنندگی یلدا احتشامی » از رادیو فرهنگ را روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز و موج ای ام ردیف585 كیلوهرتز بشنوید.

دسترسی سریع
هفت اقلیم