هفت كوچه شنبه دو شنبه پنج شنبه از ساعت 09:00 به مدت 90 دقیقه

جلوه های سیمای امام رضا(ع) در فرهنگ مردم با هفت كوچه

برنامه هفت كوچه روز شنبه 21 خرداد با موضوع سیمای امام رضا علیه السلام در فرهنگ مردم از رادیو فرهنگ پخش می شود .

1401/03/21
|
07:05

به مناسبت میلاد امام رضا علیه السلام در برنامه هفت كوچه رادیو فرهنگ جایگاه و سیمای رضوی در بین مردم بررسی می شود.
فرهنگ و ادبیات آیینی ایران ریشه در اعتقادات دینی و پیوند عمیق عاطفی با معصومین، به خصوص امام رضا (ع)، دارد و از این آبشخور های ارزشمند و متعالی بهره مند شده است. تحلیل و تبیین آیین های نمادین و ادبیات آیینی رضوی عامه، علاوه بر تبیین پیوندهای آن با فرهنگ رضوی و شخصیت امام رضا (ع)، معتقدات و باورهای ما را نیز غنا و گسترش می دهد. آیین های نمادین و ادبیات عامه رضوی و كاركرد و برآیند آن، مانند توسل جویی، هویت بخشی، انسجام یابی، همبستگی، كاستن از روزمرگی، ایجاد امید و شادی در میان نسل معاصر از نظر مؤلفه های تربیتی و ایجاد خودباوری بسیار مهم است؛ زیرا این كاركردها و آثار آن در تعمیم درك بهتر آموزه های دینی و گسترش آن در میان نسل های جوان، نقش ویژه ای را ایفا می كنند.
در برنامه « هفت كوچه» امروز برخی آیین های نمادین رضوی ازجمله چاووشی خوانی، نصب عَلم، بستن شال و روسری، نذورات، جاسبزی، سوغاتی های زیارتی، دخیل بستن به پنجره فولاد، آب نوشی از سقاخانه اسماعیل طلایی، گنبدنمای رضوی و مژدگانی، و نیز ادبیات آیینی رضوی عامه مانند لالایی، مولودی خوانی، نوحه خوانی، كارآوا و ماشین نگاره های مردمی را كه متأثر از فرهنگ رضوی هستند، معرفی می شود و نشان می دهد كه شخصیت امام رضا(ع) با ویژگی های برجسته ای در فرهنگ و ادبیات عامة ایرانی متجلی شده و آن را آیینی كرده است.
برنامه هفت كوچه به تهیه كنندگی هادی موسوی نژاد و اجرای سكینه ارجمندی ساعت 9:00روی موج اف ام ردیف 106 و ای ام ردیف 585 پخش می شود.

دسترسی سریع
هفت كوچه