هفت كوچه شنبه،دوشنبه،پنج شنبه و جمعه از ساعت 09:00 به مدت حدود 90 دقیقه

نگاهی به جایگاه خیام و اشعارش در «هفت كوچه» رادیو فرهنگ

برنامه «هفت كوچه» پنجشنبه29 اردیبهشت با موضوع گرامیداشت حكیم عمر خیام و نگاهی به جایگاه این فیلسوف، ریاضی دان، ستاره شناس و شاعر قرن پنجم هجری قمری در فرهنگ مردم از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1401/02/30
|
12:57

« هفت كوچه» برنامه‌ ای از گروه جامعه رادیو فرهنگ است كه به معرفی فرهنگ مردم اختصاص دارد در این برنامه به مناسبت بزرگداتشت حكیم عمر خیام جایگاه مردمی این فیلسوف، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و رباعی سرای ایرانی در دوره سلجوقی ا بررسی قرار می گیرد .
گرچه جایگاه علمی خیام برتر از جایگاه ادبی او است و لقبش «حجةالحق» بوده‌است؛ ولی آوازه وی بیشتر به واسطه نگارش رباعیاتش است كه شهرت جهانی دارد. افزون بر آن‌كه رباعیات خیام را به اغلب زبان‌های زنده ترجمه نموده‌اند، ادوارد فیتزجرالد رباعیات او را به زبان انگلیسی ترجمه كرده‌است كه مایه شهرت بیشتر وی در مغرب‌زمین شده است.
در این برنامه ابیات و مصرع هایی از شعر خیام كه به شكل مثل در بین مردم رواج دارد معرفی می شود.
شعر خیام، در قالب رباعی، شعری كوتاه، ساده و بدون هنرنمایی های فضل فروشانه و در عین حال حاوی معانی عمیق فلسفی و حاصل اندیشه آگاهانه متفكری بزرگ در مقابل اسرار عظیم آفرینش است.
برنامه هفت كوچه به تهیه كنندگی هادی موسوی نژاد و اجرای سكینه ارجمندی ساعت 9:00روی موج اف ام ردیف 106 و ای ام ردیف 585 پخش می شود.

دسترسی سریع
هفت كوچه