مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

مستندی از اولین شهید روحانی دفاع مقدس در رادیو فرهنگ

برنامه « مستند فرهنگ» امروز چهارشنبه 2 آذرماه به زندگی و فعالیت های شهید محمدحسن شریف قنوتی، از فرماندهان مردمی خرمشهر می پردازد.

1401/09/02
|
10:14

«مستند فرهنگ» امروز به تهیه كنندگی « فاطمه محمدیان فر» روایتگر بخش‌هایی از زندگی اولین روحانی شهید دفاع مقدس، شهید «محمدحسن شریف‌ طبع» معروف به «شریف قنوتی» است؛ شهیدی كه بعثی‌ها، او را به نام «فرمانده مقاومت» می‌خواندند.
روحانی شهید «محمدحسن شریف‌ قنوتی» معروف به «شیخ قنوتی» یكی از رزمندگان شجاع مقاومت 35 روزه خرمشهر بود كه اولین «روحانی شهید» به شمار می‌رود. وی اولین نماینده امام خمینی (ره) و دیگر مراجع عظام و اولین فرمانده جنگ‌های چریكی در جنگ تحمیلی بود.

«شیخ محمدحسن شریف قنوتی» كه بعدها به ویژه در روزهای آغازین جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به «شیخ شریف» شهرت یافت، در سوم تیر 1313 در روستای «قصبه» از توابع «اروندرود آبادان» در خانواده ای روحانی و متدین چشم به جهان گشود. در دوران كودكی به كسب علوم و معارف دینی روی آورد و مقدمات اسلام را نزد عمویش، «عبدالستار اسلامی» و سپس «عبدالرسول قائمی» در آبادان فرا گرفت.
در سال 1337 با توجه به رونق علمی «حوزه علمیه بروجرد» دوره سطح و بخشی از خارج را به پایان رساند، سپس برای تكمیل تحصیلات حوزوی وارد «حوزه علمیه قم» شد و محضر درس «آیت الله سید محمدرضا گلپایگانی» و نیز امام خمینی (ره) را درك كرد و تا مرتبه اجتهاد پیش رفت. با ضآغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، عرصه دیگری از مبارزات شریف قنوتی آغاز شد. او این بار به شكلی دیگر وارد مبارزه شد. ابتدا برای اولین بار ستاد كمك رسانی به مناطق جنگی جنوب و غرب كشور را در بروجرد به راه انداخت و در سوم مهر 1359 با كاروانی متشكل از چندین كامیون آذوقه اهدایی مردم بروجرد به «خرمشهر» اعزام شد. در میدان جنگ زیر بار آتش سنگین و سبك دشمن، خطابه های آتشین و عجیبی ایراد می كرد و جوانان را به جنگ و مقاومت تحریك و ترغیب می كرد. حماسه هایی از او به ظهور رسید كه عملاً نیروهای مردمی، ارتش وسپاهی اطرافش جمع شدند و او را به فرماندهی برگزیدند و در این میان دشمن از شنیدن نام شیخ شریف بر خود می لرزید. چندین بار خرمشهر را از خطر سقوط نجات داد و عراقی ها را به عقب راند. هركجا عراق هجوم می آورد، به شیخ شریف اطلاع می دادند تا او نیروهایش را به مقابله با عراقی ها بفرستد. شیخ شریف در جنگ از همه جلوتر بود؛ به گونه ای كه رزمندگان همیشه ده تا دوازده قدم از شیخ عقب تر بودند. در روز 24 مهر 1359، وی به هنگام رساندن مهمات به یكی از نقاط درگیری در خیابان چهل متری خرمشهر ، به مقر عوامل بعثی وارد شد. نیروهای بعثی با مشاهده وانتِ حامل شریف قنوتی، برای از بین بردن او به سرعت دست به كار شدند و وانت مزبور را زیر رگبار گلوله بستند. شیخ كه به همراه راننده اش در میان آتش عراقی ها گرفتار شده بود تصمیم گرفت از محل دور شود، اما عراقی ها لاستیك اتومبیل را نشانه رفتند و دیگر كاری از دست شیخ و راننده‌اش برنمی‌آمد. عراقی ها برای از بین بردن او نیروی زیادی به میدان معركه هدایت كردند و سرانجام شیخ را بر اثر اصابت گلوله به آرنج ها و زانوها و گردن از پای درآوردند. وقتی شیخ شریف روی زمین افتاد، آنان خود را به او نزدیك كرده و با استفاده از سرنیزه فرق سرش را شكافتند و.... مدتی بعد رزمندگان اسـلام خود را به محل نبرد رساندند و پس از سـاعت‌ها جنگ تَن به تَن، پیكر شیخ را از دست متجاوزان گرفتند و به پشت جبهه انتقال دادند. آن روز شیخ و عده‌ای از یارانش در سراسر شهر، مردانه با دشمن متجاوز جنگیدند و پس از رشادت های فراوان به شهادت رسیدند و نام خرمشهر هم به «خونین شهر» تغییر یافت. آن بدن مطهر با قبای خونین در قبرستان «شهدای آبادان» قطعه شهدای خرمشهر در میان یارانش غریبانه دفن شد .
برنامه«مستند فرهنگ» را ساعت14:30 روی موج اف ام از رادیو فرهنگ بشنوید، این برنامه كاری از گروه تولید و تامین است و امروز روایتگر داستان زندگی شیخ شریف اولین روحانی شهید دفاع مقدس است.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ