مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 15:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

مستندی از زندگی و خاطرات شهید علیرضا كریمی در "فرهنگ جبهه" رادیو فرهنگ

سرگذشتی مستند از خاطرات شهید علیرضا كریمی در برنامه "فرهنگ جبهه" چهارشنبه یكم تیرماه از رادیو‌فرهنگ پخش می شود.

1401/04/02
|
10:13

برنامه « فرهنگ جبهه» به معرفی كتاب هایی با سرگذشت شهدا و مروری بر زندگی آنها اختصاص دارد كه در برنامه امروز بخش هایی از زندگی و خاطرات شهید علیرضا كریمی براساس كتاب «مسافر كربلا » روایت می شود.
در این برنامه كتاب « مسافر كربلا»معرفی می شود. این كتاب شرح زندگی نوجوانی است كه امام راحل الگوی او قرار گرفت. علیرضای این كتاب، یكی از كسانی است كه ره صدساله عارفان را یك شبه طی كرد و خود چراغی شد برای آیندگان. جمعی از دوستان و همرزمان، برادران و مادر این شهید، خاطراتی از وی نقل كرده اند كه در این كتاب به رشته تحریر درآمده است.
شهید علیرضا كریمی، در سن 17 سالگی 22 فروردین سال 1362 در فكه، جاده شنی با رد شدن تانك بعثی از روی پیكر مجروح به درجه رفیع شهادت نائل شده است."
وی بیست و دوم شهریور سال 1345مقارن با ایام ماه مبارك رمضان در محله سیچان اصفهان به دنیا آمد . پزشكان گفته بودند كه به خاطر بیماری شدید این مادر ، بعید است بچه زنده بماند . اما خدا خواست كه او بماند .
در ایام پیروزی انقلاب ، با اینكه سن كمی داشت اما حماسه ها آفرید . سال اول جنگ ، دوم راهنمائی بود ،همان سال فعالیت فرهنگی را در مسجد محل آغاز كرد . برگزاری اردو برای بچه های دبستانی ، تبلیغات ، كلاسهای قرآن و احكام و مثل خیلی از نوجوانان آن دوران ، تاریخ تولد شناسنامه اش را تغییر داد تا توانست به جبهه اعزام شود . همرزمانش حماسه او را در تپه های صلوات آباد كردستان به یاد دارند . در عملیات محرم در حالی كه شجاعانه در مقابل پاتك دشمن مقاومت می كرد از ناحیه سر و دست و پا مورد اصابت تركش خمپاره قرار گرفت . وقتی برای آخرین بار راهی جبهه میشد ، در پاسخ مادرش كه پرسید : كی بر می گردی ؟ جواب داد : هر وقت كه راه كربلا باز شد !
در فروردین ماه سال 1362 برای شركت در عملیات والفجر یك ، راهی فكه شد . علی ، آنقدر شجاعت و مدیریت داشت كه مسئول یكی از دسته های گروهان اباالفضل(ع) شد. در جریان حمله نیروهای اسلام ، مورد اصابت گلوله تیربار دشمن قرار گرفت و هر دو پایش را تقدیم نمود ، اما شجاعانه مقاومت كرد و سرانجام مظلومانه به شهادت رسید .
"فرهنگ جبهه" به تهیه كنندگی فاطمه محمدیان فر ساعت 20:00 از فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز روی آنتن می رود.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ