از ساعت به مدت

رادیو فرهنگ

چراغداران

زندگی اسماعیل حاکمی مستند رادیویی شد

مستند "چراغداران "رادیو فرهنگ به روایت بهروز رضوی امروز شنبه 25 دی ماه گذری بر زندگی استاد اسماعیل حاکمی والا دارد.

1400/10/25
|
08:56

بهروز رضوی در برنامه «چراغداران» امروز بخش هایی از زندگی استاد دانشگاه، پژوهش‌گر ادبیات و مترجم ایرانی ؛ استاد اسماعیل حاکمی والا را روایت می کند.

اسماعیل حاکمی والا، در آبادان متولّد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در بوشهر، آبادان و شیراز گذراند و از دبیرستان سلطانی شیراز دیپلم ادبی گرفت. در 1334 به دانشکدهٔ ادبیات و علوم انسانی رفت و در رشتهٔ زبان و ادبیات فارسی درجهٔ لیسانس گرفت. در 1337 تحصیلات عالیهٔ خود را در دورهٔ دکتری زبان و ادبیات فارسی ادامه داد و در 1343 موفق به اخذ دانشنامه دکترا شد. عنوان رسالهٔ دکتری ایشان سماع در تصوّف نام دارد که به راهنمایی استاد سعید نفیسی نگارش یافته‌است. حاکمی والا، در کنار تحصیل در دانشگاه، در مدارس سپهسالار و دبیرستان مروی به تحصیل ادبیات عرب و علوم و معارف اسلامی نیز پرداخت و مقامات حریری مغنی‌اللبیب، مکاسب، شرایع و سیوطی را خواند. اسماعیل حاکمی از 1343 تا 1347 در وزارت آموزش و پرورش به خدمت پرداخت. در 1347 با درجهٔ استادیاری به دانشگاه تهران منتقل شد. در 1352 به درجهٔ دانشیاری و در 1362 به مرتبهٔ استادی نائل آمد و سرانجام در مهرماه 1369 به‌عنوان استاد ممتاز دانشگاه تهران برگزیده شد. حاکمی علاوه بر تدریس، عهده‌دار سمت‌هایی چون معاونت دانشگاه علامه طباطبایی و ریاست کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران نیز بود. او اهل شعر است و در 1335هـ. ش مجموعه اشعار خود را با عنوان شکوفه منتشر کرد.
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به پاس سال‌ها خدمات علمی و فرهنگی وی، طی برگزاری مراسم بزرگ داشتی در 20 مهر ماه 1383هـ. ش اسماعیل حاکمی والا را به عنوان یکی از مفاخر ایران زمین معرفی کرد و لوح تقدیری به استاد اهدا نمود.
وی به سال 1368 به عنوان استاد ممتاز دانشگاه تهران و به سال 1384 به عنوان چهره ماندگار ادبیّات فارسی شناخته شد.
استاد حاکمی والا که سال‌ها دچار بیماری پارکینسون بود روز جمعه 1396/2/1 در (79) سالگی در تهران درگذشت.

برنامه «چراغداران» کاری از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ است که به معرفی چهره های شاخص فرهنگ ‌وادب و هنر کشورمان اختصاص دارد.
« چراغداران » را به تهیه کنندگی سید محمد حسینی باغسنگانی ساعت 11:50 از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106 و ای ام ردیف 585 بشنوید.

دسترسی سریع
چراغداران