معرفی كتاب «زاهو» در برنام «ققنوس»

كتاب رمان صوتی «زاهو» نوشته «یوسف علیخانی» در برنامه «ققنوس» معرفی و بررسی شد.

1401/09/25
|
10:28

رمان «زاهو» نوشته «یوسف علیخانی» است كه توسط انتشارات «آموت» راهی بازار نشر شده است.
یوسف علیخانی، نویسنده معاصر ایرانی است، كه از او، سه مجموعه داستان به نام‌های «قدم‌بخیر مادربزرگ من بود»، «اژدهاكشان» و «عروس بید» و همچنین سه رمان «خاما» و «بیوه‌كشی» و «زاهو» منتشر شده‌است.
«زاهو» تازه‌ترین رمان یوسف علیخانی در ادامه‌ی مسیر آثاری چون «بیوه‌كشی» و «خاما»، نشانه‌های آشنای این نویسنده را با خود به همراه دارد. لوكیشن آشنای آثار علیخانی در «زاهو» نیز برساخته شده است: روستای میلك كه با توجه به مخرج مشتركی كه در آثار این نویسنده برقرار كرده، صاحب هویتی مستقل نیز شده است.
نقش عنصر «خیال»” در این رمان پررنگ و پرقدرت است و فضاها و توصیفات آغشته از تصویرهایی‌اند كه با تخیل ناب نویسنده همراه شده‌اند و درعین‌حال همچون پازلی عناصر غنی برساخته از خیال‌پردازی بر روی هم قرار گرفته و ساختمان كلی اثر را ساخته‌اند.
علیخانی كه خودش متولد سال 1354 در روستایِ میلكِ رودبار و الموت است، در اثرش از عبارات و اصطلاحات محلی نیز بهره برده است و برای آشنا شدن مخاطبان رمانش با این لغات و اصطلاحات، در پایان كتاب، یك فرهنگ كوتاه لغات دیلمی نیز آورده است.
علیخانی كه پیش‌تر در «بیوه‌كشی» و «خاما» هم نشان داده هنر قصه‌گویی را به‌خوبی بلد است، در «زاهو» نیز با خلق فضایی پركشش و خواندنی، مخاطب اثر را تا پایان همراه می‌كند.

دسترسی سریع