رونمایی از نخستین دانش‌نامه‌ی جامع روستایی كشور در كتابخانه ملی ایران

آئین رونمایی از «كتاب دُماب»، نخستین دانش‌نامه‌ی روستایی كشور چهارشنبه اول تیر در كتابخانه‌ی ملی ایران برگزار شد.

1401/04/02
|
10:14

آئین رونمایی از «كتاب دُماب»، نخستین دانش‌نامه‌ی روستایی كشور چهارشنبه اول تیرماه، ساعت 4 بعدازظهر در مركز همایش‌های بین‌المللی سازمان اسناد و كتابخانه‌ی ملی ایران برگزار می‌شود.

كتاب دماب، نخستین و كامل‌ترین دانشنامه‌ی یك روستای تاریخی در ایران است؛ كتابی كه پس از چند سال پژوهشِ مستمر، در هفت جلد و دو هزار صفحه‌ی تمام رنگی منتشر و راهیِ قفسه‌ی كتاب‌فروشی‌ها شده است.

جلد یك و دو شامل فرهنگ و تاریخ دماب، فرهنگ واژگان دمابی در جلد سوم، سند‌های تاریخی دماب در دو جلد چهارم و پنجم، سنگ نگاره‌های پیش از تاریخِ دماب در جلد ششم و تبارنامه مردم دماب، جلد آخر این دوره كتاب را تشكیل می‌دهند.

دكتر یداله میرزایی پژوهشگر و مولف مجموعه كتاب دماب هستند، سمیرا و شهرداد میرزایی نیز در پژوهش‌های اولیه كتاب همكاری داشته‌اند. نشر دیبایه با همكاری انجمن دوستداران دماب این كتاب را منتشر كرده است.

روستای تاریخی دُماب كه در لهجه محلی «دمُبو» خوانده می‌شود، در شمال غربی اصفهان و در فاصله صد كیلومتری شهر نجف آباد، 60 كیلومتری شهر گلپایگان و 40 كیلومتری خوانسار در منطقه مهردشت و در بین این سه شهر، در استان اصفهان، و شهرستان نجف‌آباد است.

دُماب در ارتفاع 2140 متر از سطح دریا و در دامنه‌های زاگرس و دالان كوه قرار دارد. تاریخ ایجاد روستای دُماب به عنوان یك محل سكونت دائم بین سال‌های 1100 تا 1150 هجری خورشیدی برآورد می‌شود. موقعیت روستای دماب در مرز بین كوچ نشینی و یكجا نشینی، و همسایگی با چهار محال و بختیاری و لرستان، موجب ایجاد معماری تدافعی و قلعه‌های متعدد در آن بوده است كه برخی تا روزگار امروز باقی مانده و از برخی تنها برج‌هایی باقیمانده است. دماب دارای بافت با ارزش تاریخی در دنباله قنات است كه چندین اثر آن تاكنون در فهرست آثار ملی كشور ثبت شده است.

دسترسی سریع