صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه و جمعه از ساعت ساعت 23 به مدت 30 دقیقه

سخنرانی دکتر مهدی محقق درباره ناصر خسرو شامل آثار و زندگی این شاعر، فیلسوف و متکلم ایرانی امشب ساعت 23 از رادیو فرهنگ پخش می شود.

مهدی محقق که پژوهش‌های زیادی درباره زندگی و شعر ناصرخسرو انجام داده است . همچنین «شرح بزرگ دیوان ناصرخسرو» تألیف مهدی محقق از سوی مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران - دانشگاه مک‌گیل منتشر شده است . به گفته‌ی ناشر، مهدی محقق در سال 1353 تصحیحی از دیوان ناصرخسرو را با همکاری مجتبی مینوی به چاپ رساند و وعده داد، جلد دوم را به تعلیق‌ها اختصاص ‌دهد که با درگذشت مینوی، این کار به انجام نرسید و در نتیجه، وی به تنهایی به گردآوری یادداشت‌ها و مطالب برای آن جلد پرداخت. اما با توجه به استقبالی که از دیوان ناصرخسرو در محافل علمی – آکادمیک وجود دارد، مؤلّف تصمیم گرفت به جای شرح و تبیین ناصرخسرو در یک جلد، دیوان را به‌طور کامل شرح دهد.
مهدی محقق متولد بهمن سال 1308 در مشهد و دارای مدرک دکتری در رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران است. از آثار او این عنوان‌ها هستند: کتاب «فیلسوف‌ ری؛ محمد بن زکریای رازی»، «مفتاح الطب» با‌ خلاصه‌ی ترجمه‌ی انگلیسی و فارسی و مجموعه‌ی متون و مقالات در تاریخ و اخلاق پزشکی در اسلام و ایران.


مرتبط با این خبر

  • بزرگداشت روز حافظ شیرازی در شب های فرهنگ