وضعیت، كرونایی پنج شنبه هر هفته از ساعت 08:30 تا 09:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

وضعيت، كرونايي

رئیس بیمارستان طبی كودكان در رادیو فرهنگ: ابتلای كودكان بیشتر از سهل انگاری والدین است/ فرهنگ سازی و‌ آموزش به كودكان در رعایت والدین نیز نقش دارد

دكتر رضا شروین بدر در رادیو فرهنگ تاكید كرد: روند درگیری كودكان با بزرگسالان تفاوت دارد و با آموزش كودكان آنها به عنوان الگو رفتار می كنند.

1400/01/22
|
10:48

دكتر رضا شروین بدر رئیس بیمارستان طبی كودكان در برنامه «وضعیت كرونایی» رادیو فرهنگ گفت : ویروس جهش یافته سرعت انتقال سریعتری از ویروس قبلی در بین كودكان دارد و نیازمند مراقبت برای پیشگیری است.
وی افزود :ویروس ها برای اینكه دوام بیاورند، در ساختار ژنتیكی خود جهش پیدا می كنند و این ویروس هم به همین صورت در سرایت و شدت جهش پیدا كرده است‌. و ما در بیمارستان كودكان می بینیم كه امار به طرز قابل توجهی افزایش یافته و این ناشی از تغییر موتاسیون ویروس است كه به اصطلاح ویروس انگلیسی گفته می شود.
دكتر رضا شروین بدر با بیان اینكه این باور كه ویروس در همه گیری ضعیف می شود صحیح نیست گفت : ویروس در بدن هر میزبانی راه های مقابله با آن را می آموزد و سعی در تطابق دارد و در اصل، علت جهش هم همین است. ویروسهایی كه سركشی بیشتر دارند، دوام بیشتری پیدا می كنند و تبعات بیشتری پیدا می شود و با جهش های جدیدتری هم مواجه خواهیم شد.
وی توصیه كرد : بهترین راه حل در این وضعیت پیشگیری است ، ما در بیمارستان طبی كودكان از ابتدا آی سی یو جداگانه ای درنظر گرفتیم. روند درگیری كودكان با بزرگسالان تفاوت دارد. كودكان این بیماری را سبك تر می گیرند و بنابراین در انتقال ان نقش بسیاری دارند و بیشتر علائم گوارشی است. بعضی هم علائم تنفسی و یا تب دارند.
رییس بیمارستان طبی كودمان با اشاره به دیگر عوارض این بیماری در كودكان عنوان كرد : عوارض عروقی این بیماری تا چند هفته بعد هم نمایان می شود و ما سعی می كنیم با اگاهی دادن به والدین تا حد ممكن كودكان نیاز به بستری پیدا نكنند.
دكتر رضا شروین بدر افزود :در این چند هفته اخیر و بعد از تعطیلات نوروز، میزان تست های مثبت ما افزایش قابل توجهی داشته است .
علائم خفیف در كودكان باعث انتقال بیشتر به دیگران می شود و برای خودشان تا هفته های بعد، علائم عروقی نمایان خواهند شد. كه احتیاط های لازم را خانواده باید انجام دهند چون این كودكان آینده ساز كشور ما هستند.
وی ادامه داد: كودكان دانش اموز؛ كه با همكاری اموزش و پرورش با برقراری كلاسها به صورت غیرحضوری تاثیر بسیار خوبی در جلوگیری از بیماریهای واگیر حتی ابله مرغان ایجاد شد و به عنوان كسی كه وظیفه درمان كودكان را عهده دار هستم، مشاهده می كنم كه كودكان اگر اموزش ببینند خیلی بهتر از بزرگترها رعایت می كنند و دستانشان را مرتب می شویند و به بزرگترهای خودشان درباره ماسك زدن تذكر می دهند و الگوهای خوبی برای رعایت كردن بهداشت هستند و ذاتا آموزش و قانون را رعایت می كنند. و بیشتر مبتلا شدن كودكان به دلیل سهل انگاری والدین است كه كودك را به مهمانی و دورهمی برده و آلوده كرده اند.
وی در پایان گفت : از خانواده ها استدعا دارم كه این دو سه هفته را از قبل جدی تر بگیرند. بچه ها با هوشی كه دارند با آموزش دیدن، از خودشان مراقبت می كنند.

دسترسی سریع
وضعیت، كرونایی