وضعیت، كرونایی پنج شنبه هر هفته از ساعت 08:30 تا 09:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

وضعيت، كرونايي

دكتر توكلی در رادیو فرهنگ :خانه شما بهترین پناهگاه شماست/ تا واكسینه شدن یك سوم جمعیت محدودیت ها ادامه دارد

دكتر توكلی معاون درمان ستاد فرماندهی مدیریت كرونای استان تهران در برنامه « وضعیت،كرونایی» رادیو فرهنگ درباره شرایط جدید و شرح محدودیت های كرونایی و تعطیلی های مرتبط با آن اعلام كرد :خانه بهترین پناهگاه در شرایط فعلی است .

1400/01/22
|
10:43

وی در برنامه « وضعیت كرونایی گفت :با توجه به بالا رفتن امار بیماران و بستری روزی حدود 1200 الی 1300 بیمار، بیمارستانها وارد فاز مدیریت بحران شدند و درحال اضافه كردن تخت های بیمارستانها هستیم و اعمال جراحی و غیراورزانسی را در بیمارستانها كنسل كرده ایم.
دكتر توكلی افزود :پیشنهادهای ستاد كرونای تهران و وزارت بهداشت، بسته شدن جاده ها و منع سفر بود، اما چیزی كه در ستاد ملی كرونا تصویب شد، غیر از این بود و متاسفانه زنجیره انتقال كرونای جدید بسیار بسیار شدید است.
وی با اشاره به اینكه
15000نفر بیمار كرونا مثبت سفر كردند گفت :كنترل این افراد در زمینه اینكه دورهمی داشته باشند یا به سفر می روند بسیار سخت است و باید از تك تك مسافرینی كه خارج می شوند تست گرفته شود چراكه فاصله زمانی مبتلا شدن از كسی كه علائم بیماری ندارد، تا 10 روز هم می رسد پس منطقی این بود كه سفرها ممنوع می شد و در این شرایط حداقل به این بیماری دامن زده نمی شد و الان دیگر در شرایط بحران و پیچیده ای قرار داریم.
معاون در مان ستاد فرماندهی مدیریت كرونای استان تهران تصریح كرد :این محدودیت ها باید تا پوشش واكسن یك سوم جمعیت ادامه داشته باشد،متاسفانه مساله تحریم و انتقال ارز و توان كم تولید داخلی هم باعث شده است كه واكسیناسیون با چالش جدی روبرو شود.
وی در رابطه با واكسن داخلی توضیح داد : باید فرایند تولید واكسن داخلی طی شود و به مراحل نهایی و دریافت تاییدیه های سازمان بهداشت جهانی برسد كه پیش بینی می شود تا سه ماه اینده این اتفاق بیفتد. و انشاا‌... واكسیناسیون از ابتدای تابستان شروع می شود.
دكتر توكلی ادامه داد :پروتكل واكسن تولید داخل دو دوزه و سه دوزه (دوز آخر استنشاقی) می باشد. و اگر پشتیبانی خوبی صورت بگیرد طی مدت 3ماه 80درصد جمعیت واكسینه می شوند.
سازوكار شروع از بیماران خاص و سالمندان است كه ما از خانه سالمندان واكسیناسیون را شروع كرده ایم و مشكل ما فقط در زنجیره تامین است.
معاون در مان ستاد فرماندهی مدیریت كرونای استان تهران به مردم توصیه كرد كه به محض مشاهده علائم به بیمارستان مراجعه كنند. و به بیمارستانها بخشنامه كرده ایم كه بخش های سرپایی را فعال كنند و بیماران را دو سه روز تحت مراقبت تزریقی قرار می دهیم و ترخیص می شوند و روزانه برای كنترل درمان به بیمارستان مراجعه می كنند.
وی افزود :الان بیشتر ضمانت اجرایی انجام شیوه نامه ها و كاهش رفت و آمد است و مساله اصلی در تهران وضعیت مترو است. اگر در یك كابین دو نفر مبتلا باشند، همه افراد حاضر مبتلا می شوند و این، كنترل را پیچیده می كند.
پیشنهاد تراكم كم و دستورالعمل دوركاری را داده ایم. كه انشاا... بتوانیم این بیماری را كنترل كنیم.

دسترسی سریع
وضعیت، كرونایی