از ساعت به مدت

رادیو فرهنگ

ماه شيرين دهنان

راه و روش برخورد صحیح با همسر؛ در آخرین برنامه "ماه شیرین دهنان" رادیو فرهنگ

ماه شیرین دهنان؛ ویژه برنامه افطار رادیو فرهنگ، در واپسین روز ماه مبارك رمضان به استناد آیه 15 سوره نساء، طریقه برخورد صحیح با همسر را بیان می كند.

1400/02/22
|
11:39

در آخرین برنامه "ماه شیرین دهنان" ویژه  افطار ماه مبارك رمضان رادیو فرهنگ، امشب چهارشنبه 22 اردیبهشت ماه با حضور كارشناسان مذهبی؛ به تفسیر و بیان نكات مهم آیه 15 سوره نساء پرداخته می شود.
سبك زندگی قرآنی بر مدار عدالت، احسان و اكرام می گردد و هرگز هیچ گونه ظلم وستمی هرچند به اندازه مثقال ذره ای را برنمی تابد. البته از آنجا كه پیامبر(ص) دعوت به مكارم اخلاقی كرده و می كوشد مؤمنان را براساس آن تربیت كند، پس زندگی قرآنی نخست بر مدار اكرام و در مرتبه نازلتری بر مدار احسان و در مرتبه پست تری در مرتبه عدالت خواهد بود.
رفتار بر پایه معروف و پسندیده به معنای رفتار بر پایه همه خوبی ها، خیرات و فضایلی خواهد بود كه عقل و عرف و شرع آن را پسندیده می شمارند. براساس قاعده طلایی «هر چه برای خود می پسندی برای دیگران بپسند» انسان می بایست بهترین ها را برای دیگران بخواهد، آن طور كه دوست دارد دیگران نیز چنین رویه و رفتاری را با او در پیش گیرند.
در تعاملات خانوادگی باید به طریق اولی اصل انصاف مراعات شود؛ زیرا بنیاد خانواده بر محبت، مودت، مهر و رحمت است كه به حوزه قلب و عواطف ارتباط دارد تا آرامش و سكونت در خانواده حاكم شود و روابط خانوادگی گرم و صمیمی گردد؛ چرا كه انصاف تعامل مبتنی بر نوعی احسان و ایثار و از خودگذشتگی است تا كمتر ضرر و زیانی متوجه طرف مقابل شود كه حتی ممكن است خطاكار باشد.
بخش های دیگر برنامه « ماه شیرین دهنان »، ازجمله كارشناسی و پیام نكات اخلاقی و فرهنگی و نگاهی به بركات رمضان بر اساس آیات و روایات همراه با حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن پرورش عمارت، نادر كریمیان سردشتی و  حجت‌الاسلام‌والمسلمین پناهیان از جمله آنها است.
در بخش جان جانان هم با صدای استاد ساعد باقری حكایت های اخلاقی روایت می شود؛ رمضان ماه امید برای ظهور نیز بخش دیگری از این برنامه با مضمون خودسازی برای زمینه سازی ظهور حضرت ولیعصر (عج) است .
ماه شیرین دهنان كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ، به تهیه كنندگی زهرا نصراللهی است كه ساعت 19:30 روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز و موج ای ام ردیف 585 كیلوهرتز پخش می شود.

دسترسی سریع
ماه شیرین دهنان