از ساعت به مدت

رادیو فرهنگ

ماه شيرين دهنان

از یك نكته از قرآن تا رمضان در دیگر كشورها با «ماه شیرین دهنان»

«ماه شیرین‌دهنان» ویژه برنامه افطار رادیو فرهنگ است كه هر روز به صورت زنده روی آنتن می‌رود.

1400/02/05
|
11:13

«ماه شیرین‌دهنان» یكی از ویژه برنامه‌های رمضانی شبكه‌ رادیویی فرهنگ است كه به صورت زنده هر روز به وقت افطار از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.
زهرا نصراللهی تهیه‌كننده «ماه شیرین‌دهنان» درباره بخش‌های مختلف این برنامه گفت: این برنامه ساعت 19:30 پخش می‌شود و مستقیما وارد بخش اذانگاهی می‌شود و با بخش‌های مختلفی مانند دعاهای مناسب با ماه رمضان، بخش «حال شیرین‌دهنان» كه قطعه‌هایی كوتاه از سخنان بزرگانی همچون الهی قمشه‌ای و … پخش می‌شود، در بخشی به نام «رمضان در ادبیات» كه به پژوهشگر و شاعران می‌پردازد و بخشی دیگر هم نیایش‌نامه‌های معروف مانند نیایش‌نامه خواجه عبدالله انصاری خوانده می‌شود به استقبال اذان مغرب می‌رود.
وی ادامه داد: بعد از اذان هم با بخش‌های متفاوتی برنامه را ادامه می‌دهیم، كه « صحبت جانان » حكایت خوانی استاد ساعد باقری یكی از این بخش ها است .
این تهیه كننده افزود : هر شب گزارشگر برنامه متناسب با موضوعات برنامه كه براساس ماه رمضان انتخاب می‌شوند با مردم گفت و‌گو می كند كه این بخش هم «بر سفره فرهنگ» نام دارد، در یكی دیگر از بخش‌های برنامه با نام «خیلی دور خیلی نزدیك» به آداب و رسوم ملل مختلفی مانند هندوستان، افغانستان، برزیل و … در ماه رمضان می‌پردازیم و با كارشناسی از این كشورها به گفتگو در این باره می‌پردازیم و درصورت عدم دسترسی به كارشناس اطلاعاتی را جمع‌آوری كرده و در برنامه توسط گوینده برای شنوندگان خوانده می شود، همچنین در بخشی دیگر نیز برای آشنایی با آداب و رسوم شهرهای مختلف كشور خودمان با گزارشگرهای مراكز استان‌ها ارتباط می‌گیریم و آن‌ها از آداب ماه رمضان شهرهایشان می‌گویند.
این تهیه‌كننده درباره پرداختن به آداب و رسوم كشورهای دیگر در ماه رمضان عنوان كرد: ماه رمضان ماهی است برای تمام مسلمانان جهان و با هدف آشنایی با آداب و رسوم این ملل به این بخش پرداختیم كه بازخوردهای بسیار خوبی را هم گرفته‌است.
نصراللهی با اشاره به اینكه سعی می‌كنند تا فضای برنامه شاد باشد بیان كرد: ماه رمضان ماه شادی است و بر همین اساس سعی می‌كنیم تا با تصنیف‌ها و ترانه‌های شاد متناسب با ماه رمضان حال و هوای برنامه را حفظ كنیم.

وی افزود: دیگر بخش‌های برنامه، بخش‌هایی چون «مكتب رمضان» است كه نادر كریمیان سردشتی درباره مكاتب و آیین‌های ماه رمضان صحبت می‌كند و در بخشی هم با نام «نردبان آسمان» برنامه را به شهیدانی كه ناشناخته هستند تقدیم می‌كنیم و در آخر هم با خواندن قطعه‌ای كوتاه از امام زمان (عج) برنامه را به پایان می‌رسانیم.

تهیه‌كننده «ماه شیرین‌دهنان» در پایان درباره مشكلات انتخاب تصنیف و ترانه‌هایی متناسب با ماه رمضان تاكید كرد: در رادیو فرهنگ اولویت پخش موسیقی، موسیقی سنتی است اما در فرهنگ ما برای ماه رمضان بیشتر به دعا و تواشیح پرداخته شده است تا موسیقی سنتی، موسیقی‌های سنتی‌ هم كه وجود دارند ریتم بسیار كندی دارند و مناسب با فضای شاد برنامه نیستند و ما به ناچار از موسیقی پاپ كه اولویت رادیو فرهنگ هم نیست، استفاده می‌كنیم.
گفتنی است این برنامه یكشنبه 6 اردیبهشت ماه باهمراهی الهه بیات روی آنتن می رود ‌ودر بخش اصلی موضوع دلبستگی را پیگیری كرده و به ( دلبستگی به دنیا ؛ دلبستگی به آدمها ؛ دلبستن و دل كندن ؛ ...) به استناد آیه 64 سوره عنكبوت می پردازد .
«ماه شیرین‌دهنان» هر افطار از ساعت 19:39 تا 21:00 با تهیه‌كنندگی زهرا نصراللهی و سردبیری رضا غیور به صورت زنده از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
ماه شیرین دهنان