سعدی نامه هر روز از ساعت هر روز به مدت كوتاه

رادیو فرهنگ

سعدي نامه

سعدی نامه رادیو فرهنگ نگاهی به جهان بینی سعدی است‌

برنامه "سعدی نامه" با موضوع بیان و‌ بررسی حكمت های سعدی یكشنبه ها،سه شنبه ها و‌ چهارشنبه ها از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/02/01
|
11:03

"سعدی نامه" عنوان برنامه ای 15 دقیقه ای از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ است كه با همراهی استاد مهدی امین فروغی به بررسی حكمت های مطرح شده در آثار سعدی اختصاص دارد.
یكم اردیبهشت را به نام سعدی و به طور خاص گلستان او نام نهاده اند. به نام شاعری بزرگ كه عطر كلامش در غزلیات و توانمندی اش در نثر گلستان و نظم بوستان تنها بخشی از دلایل بزرگی اوست.
سعدی بزرگ است نه فقط به خاطر هنرمندی و هنروری اش كه به خاطر حرف های عمیق، دردمندانه و برآمده از حكمت انسانی و الهی او مورد توجه است دو كتاب گلستان و بوستان سعدی حاصل شناخت او از انسان است و این دو اثر گرایش انسانی دارد، این برنامه با توجه به اهمیت گلستان و بوستان سعدی در فرهنگ و ادب فارسی و نیز اهمیت این دو اثر در تربیت و اخلاق و با هدف افزایش امید و نشاط در میان مردم، حكمت های سعدی شیراز و گلستان و بوستان این شاعر نامدار ایرانی را برای مخاطبان بازگو می كند.
در این برنامه شنوندگان همراه با استاد مهدی امین فروغی شده و حكمت های گلستان و اشعار نغز بوستان را از زبان وی می شنوند .
گفتنی است در «سعدی نامه» با توجه به اینكه در اغلب اشعار سعدی، تفسیر زندگی هدفدار و تبیین و ظایف فردی، خانوادگی و اجتماعی انسانی و موضوعاتی چون; احسان به پدر و مادر، صله رحم، احترام به معلم، اكرام میهمان، شفقت به یتیم و اسیر و فقیر، آداب سخن گفتن، تربیت فرزند، فواید پرهیزگاری و پاكدامنی، ایثار و بخشندگی، حق شناسی، فروتنی، شكیبایی، وفاداری، امیدواری، رازداری، پاكیزگی، نظم و ترتیب در امور، اعراض از لغوگویی و عیب جویی و غیبت و آزمندی و غرور و حسادت و... به كرات دیده می شوند این موضوعات با شاهد مثال از داستان ها و اشعار سعدی بیان می شوند.
علاقه مندان می توانند برنامه سعدی نامه را چهارشنبه یكم اردیبهشت ماه به طور ویژه ساعت 8:30 روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوند، این برنامه در روزهای یكشنبه و سه شنبه نیز تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
سعدی نامه