هزاره ادب پارسی شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 23:00 به مدت 15 دقیقه

رادیو فرهنگ

هزاره ادب پارسي

معرفی بزرگان تاریخ ادبیات و بررسی سیر تاریخی ادبیات در رادیو فرهنگ

برنامه «هزاره ادب پارسی» با هدف معرفی مشاهیر ادب فارسی با گویندگی بهروز رضوی از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

1399/08/10
|
09:13

«هزاره ادب پارسی» نام برنامه ای 1000 قسمتی است كه پخش آن از چهارم آبان ماه، ساعت 23، از رادیو فرهنگ آغاز شده و هر هفته ـ از شنبه تا چهارشنبه ـ روی آنتن این شبكه رادیویی می رود تا علاقه مندان را با فراز و نشیب های ادبیات فارسی از آغاز تا امروز آشنا كند.
نگارش و تنظیم رادیویی مطالب این برنامه را محمدباقر رضایی از نویسندگان پیشكسوت رادیو به عهده دارد.
رضایی درباره این برنامه توضیح داد: «آنچه در برنامه «هزاره ادب پارسی» مرور می شود، به طور كلی بر مبنای كتاب ارزشمند «تاریخ ادبیات در ایران» اثر شادروان دكتر ذبیح الله صفا و كتاب های شادروان یحیی آرین پور (از صبا تا نیما و از نیما تا روزگار ما) خواهد بود.
البته آثار دیگری از محققان مختلف كه سالها مورد استفاده دانشجویان و علاقه مندان بوده است نیز در این برنامه، مورد استفاده قرار خواهند گرفت.»
رضایی در ادامه گفت: به عنوان مثال، چند شماره از این برنامه (كه برنامه های شماره 32 تا 37 را در برمی گیرند)، درباره خیام خواهد بود. هر محققی كه مطلبی درباره حكیم عمر خیام نوشته و با انصاف و منطقی نگاه كرده است، ما گُل آن مطلب را (حتی اگر با نظری متفاوت نوشته شده باشد) با نام آن محقق، مورد استفاده قرار خواهیم داد.
به گفته رضایی، در این سلسله برنامه، هر شب، یك موضوع خاص مطرح می شود. به عنوان مثال پیش درآمدی بر تاریخ ادبیات در ایران، آغاز تلاش ها برای وحدت كلمه در بین مسلمانان، شكل گیری علوم، ادبیات پهلوی و لهجه دری موضوعات برنامه اول تا پنجم را شامل می شوند كه امشب 10 آبان این برنامه به لهجه دری اختصاص دارد.
این نوبسنده برنامه های ادبی اضافه كرد: شكوفایی زبان فارسی، تحولات ادبیات فارسی، زندگی تك تك شاعران و نویسندگان فارسی، نگرش آنها به زندگی و زمانه، منظری كه از آن به شعر و نویسندگی نگاه می كردند، رویكردشان به انواع دیگر علوم و هنرها، آثاری كه در زمینه های گوناگون خلق كردند، ویژگی های زمانه ای كه در آن می زیستند، نظر دیگران درباره شخصیت و كار آنها، موضوعات فرعی را شامل می شوند كه هر كدام، یك برنامه را به طور اختصاصی در بر خواهند داشت.
رضایی با بیان اینكه «هزاره ادب پارسی» قرار است از نویسندگان و شاعران متقدم آغاز كند و به معاصران برسد، توضیح داد: از مطالب بزرگان ادبیات ایران (امثال بدیع الزمان فروزانفر و...) نیز درباره زوایایی از ادبیات معاصر و از نظریات منتقدان مصلح ( امثال عبدالعلی دستغیب و...) درباره جریان های نو در ادبیات معاصر، استفاده خواهد شد. همچنین، با استادان برجسته ادبیات در دانشگاه های معتبر ایران، در زمینه مشاوره برای این برنامه، مذاكراتی صورت گرفته و از نظریات كارشناسانه و نظارتی آنها در یك همكاری درازمدت، استفاده شده و خواهد شد.
قرار است نسخه های صوتی این برنامه، كه همراه با گفتارهای آرشیوی استادان و ادیبان شركت كننده در برنامه های رادیویی دوران های مختلف است، پس از پخش از رادیو فرهنگ، در سطحی وسیع، در اختیار عموم و بخصوص دانشجویان و به ویژه فارسی زبانان خارج از كشور قرار گیرد.
عوامل «هزاره ادب پارسی»، بجز هدایت كلی آن كه بر عهده مدیر رادیو فرهنگ، علیرضا حبیبی است، عبارتند از: پژوهش و نگارش: محمدباقر رضایی، گوینده: استاد بهروز رضوی و تهیه كننده: محمد حسینی باغسنگانی.
برنامه «هزاره ادب پارسی» در گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ به مدیریت مرتضی صداقتگو تولید و پس از پخش، در سایت این شبكه رادیویی و ایرانصدا بارگذاری می شود تا برای عموم مخاطبان، قابل دسترسی باشد.

دسترسی سریع
هزاره ادب پارسی