مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 15:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

زندگی « داوود رشیدی» مستند رادیویی شد

برنامه « مستند فرهنگ» امشب با محوریت زندگی حرفه ای هنرمند فقید« داوود رشیدی» از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/11/06
|
08:31

برنامه « مستند فرهنگ» چهارشنبه 6 بهمن ماه به روایتی مستند از زندگی « داوود رشیدی»بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون اختصاص دارد .
دربرنامه « مستند فرهنگ» كه به ‌روایت زندگی حرفه ای هنرمندان كشورمان اختصاص دارد امشب بخش هایی از زندگی این هنرمند‌ روایت می شود .
داوود رشیدی زاده 25 تیر 1312 در تهران و بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون از خاندان حایری مازندرانی دارای اصالت بابلی است. پدر او عبدالامیر رشیدی و پدربزرگش علامه ابن‌الشیخ حائری از روحانیان مشروطه خواه و جدش آیت‌الله زین‌العابدین حائری مازندرانی از مراجع تقلید عصر قاجار است.
داود رشیدی تحصیلات متوسطه را (به دلیل فعالیت‌های دیپلماتیك پدرش) در تركیه و پاریس به پایان رساند و تحصیلات دانشگاهی را در ژنو ادامه داد. (فارغ‌التحصیل كنسرواترا ژنو در رشته كارگردانی و بازیگری تئاتر و لیسانس حقوق سیاسی از دانشگاه ژنو).
وی اولین بار زمانی كه هفت ساله بود توسط دختر عمه‌اش برای بازی در نمایش مردم به عرصه هنر معرفی شد. در سال 1343 به تهران آمد و در اداره تئاتر آن زمان وابسته به وزارت فرهنگ و هنر استخدام شد. سپس گروه تئاتر امروز را پایه‌گذاری نمود كه هنرپیشگانی مانند: داریوش فرهنگ، مهدی هاشمی، فهیمه راستكار، سیاوش طهمورث، مرضیه برومند به عضویت در این گروه درآمدند. در سال 1352 از اداره تئاتر به تلویزیون ملی ایران رفت و در سمت مدیریت گروه نمایش‌ها و سرگرمی‌های آن سازمان (شامل: سریال‌ها، مسابقات، تئاترهای تلویزیونی) مشغول به كار شد.
داوود رشیدی دارای نشان درجه یك فرهنگ و هنر است. از جمله نمایش‌هایی كه اجرا كرده می‌توان به «در انتظار گودو»، «ریچارد سوم»، «پیروزی در شیكاگو»، «منهای دو»، «آقای اشمیت كیه؟ » و ... اشاره كرد. از جمله فیلم‌های سینمایی كه در آنها بازی كرده می‌توان به آثاری چون «كمال الملك»،«ملاقات با طوطی»،«زمهریر» و ... اشاره كرد.
او در مجموعه‌های تلویزیونی گوناگونی مانند «ولایت عشق»، «هزار دستان»، «آوای فاخته»، «عطر گل یاس» و ... نیز بازی كرده است.
وی در سال های آخر عمرش به بیماری آلزایمر مبتلا شده بود. داوود رشیدی در صبح روز 5 شهریور ماه 1395 در سن 83 سالگی بر اثر ایست قلبی در منزلش درگذشت.
برنامه‌« مستند فرهنگ» ساعت 20:00 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ