مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 15:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

مستندی درباره حجاب از رادیو فرهنگ

تاریخچه حجاب در ایران و روایتی از كشف حجاب رضاخانی در برنامه « مستندفرهنگ» سه شنبه 14 دی ماه از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/10/14
|
09:06

در برنامه «مستند فرهنگ‌» در آستانه روز ملی عفاف و حجاب ، سالروز اعلام كشف حجاب توسط رضاخان ، با استناد به اسناد و شواهد تاریخی، پوشش همراه با عفت و حیای زنان ایران زمین با مذاهب و ادیان مختلف كه تایید و تاكیدی بر عقلانیت بوده و موجب بالا رفتن ارزش زن و جایگاه اجتماعی او شده است، معرفی می شود .

بررسی پوشش بانوان ایرانی از گذشته تا امروز ‌‌عمومیت داشتن حجاب محور اصلی این برنامه است همچنین این مستند روند فراز و نشیب‌های تاریخی حجاب از دوره قاجار تا به امروز و مسیری كه این موضوع تا به امروز طی كرده را مورد كاووش قرار می‌دهد.
روایتی از اعلام كشف حجاب به دستور رضاخان از جمله موضوعاتی است كه در این مستند به ان اشاره می شود .
رضاخان چند ماه پس از بازگشت از تركیه در 17 دی ماه 1314 در دانش سرای مامایی همراه همسر و دختران بی حجاب خود - برای اولین بار - شركت و رسما فرمان ممنوعیّت حجاب را برای زنان اعلام كرد.

وی طی سخنانی خطاب به زنان و دختران فارغ التحصیل پزشكی و مامایی از بی حجابی با عنوان «اعطای آزادی به بانوان» نام برد و اقدام به ممنوعیت حجاب را گشودن «فصل جدیدی در زندگی زن ایرانی» اعلام كرد.

به دنبال فرمان رضاخان در «منع حجاب» مأموران شهربانی و پاسبان ها در كوچه و خیابان شهرها به اذیّت و آزار زنان و دختران محجّبه پرداختند. مأموران چادر و روسری و هر نوع پارچه شبیه آن را با خشونت از سر زنان می كشیدند و پاره می كردند.

بسیاری از زنان و دختران خانه نشین شدند و از ترس مأموران، در نیمه های شب از كوچه های فرعی، دور از چشم مأموران برای كارهای بسیار ضروری از خانه بیرون می رفتند.
شورای فرهنگ عمومی كشور، سالروز قیام مردم را علیه كشف حجاب و‌واقعه مسجد گوهرشاد‌را به عنوان روز عفاف و حجاب نام‌‌گذاری كرده است.
مستند فرهنگ كاری از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ است كه ساعت 20:00پخش می شود.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ