مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 15:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

مستندی برای 175 غواص شهید؛ از رادیو فرهنگ

برنامه « مستند فرهنگ» جمعه 3 دی ماه به پخش مستند 175 غواص شهید اختصاص دارد .

1400/10/03
|
10:10

رادیو فرهنگ در گرامیداشت یاد 175 شهیدغواص كه پیكر مطهرشان بعد از گذشت 29 سال از شهادتشان اردیبهشت 1395به كشور بازگشت برنامه « مستند فرهنگ »را به آنها تقدیم كرده است .
پیدا شدن تعداد زیادی از شهدا با دستانی بسته آن هم كیلومترها جلوتر از خط مقدم عملیات و كشف آن‌ها در گورهای دسته جمعی سندی بر مظلومیت شهدای هشت سال دفاع مقدس است ، این شهدا كه جمعی از غواصان و خط‌شكنان شهید عملیات كربلای4 بودند در دی ماه سال 65 یعنی 30 سال پیش در جریان عملیات كربلای4 كه طرح آن توسط آواكس‌های آمریكایی لو رفته بود، خط عملیاتی اروند را شكستند و حتی از جزیره ام‌الرصاص هم عبور كردند. طبق شواهد موجود، این رزمندگان در حالی كه بیشتر آنها مجروح بودند، جلوتر از خط مقدم به اسارت دشمن درآمدند و پیكرشان با دست‌ها و بعضاً با پاهای بسته شده در یك گور دسته‌جمعی دفن شده بود و پیكر مطهر آنان بعد از 30 سال توسط تیم تفحص پیكر مطهر شهدا كشف شد. نقطه‌ای كه شهدا در آن پیدا شدند، 15 كیلومتر جلوتر از خط مقدم یعنی ابوفلوس در منطقه ابوالخصیب عراق بود.
در برنامه « مستند فرهنگ» ضمن گرامیداشت یاد شهدای كربلای 4 به چگونگی این ماجرا و اینكه غواصان در خط مقدم جبهه‌ها چه می‌كردند؟ عراق چگونه با اسرای خط مقدم رفتار می‌كرد؟ چه تعداد غواص شهید از جنگ به جا مانده است؟ چه تعداد پیكر شهید ایرانی هنوز در عراق به جامانده است؟ پیكرهای شهدا چگونه كشف و شناسایی می‌شوند؟ ابوفلوس كجاست ؟ و... پرداخته می شود .
این مستند رادیویی ساعت 14:30 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ