مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 15:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

یادی از چهره ماندگار خوشنویسی در «مستند فرهنگ»

برنامه « مستند فرهنگ» چهارشنبه 10 آذر به روایت بخش هایی از زندگی استاد. محمد سلحشورخوشنویس ایرانی و از چهره‌های ماندگار این هنر اختصاص دارد.

1400/09/10
|
09:15

«مستند فرهنگ» که به زندگی مشاهیر و فرهیختگان ادب و فرهنگ و بررسی و تحقیق درباره آثار و مرور زندگی بزرگان دارد، در این قسمت سرگذشت حرفه ای استاد محمد سلحشور بیان می شود.
محمد سلحشور در سال 1311 در تهران به‌دنیا آمد. خوشنویس ایرانی و از چهره‌های ماندگار این هنر است. خوشنویسی را نزد استاد حسن زرین خط شروع کرد و سپس از محضر استاد سیدحسین میرخانی و استاد علی‌اکبر کاوه بهره جست. در سال 1364 دکترای درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد. او تاکنون آثارش را در نمایشگاه‌های متعددی در فرانسه، انگلستان، پاکستان، هندوستان، کویت، الجزایر، امارات و… به نمایش گذاشته و بارها مورد تقدیر و ستایش مراکز معتبر هنری قرار گرفته‌است. خوشنویسی در قالب کتیبه، سیاه مشق، چلیپا، شمسه و چند سطری با خطوط نستعلیق و زینتی در آثارش به چشم می‌خورند. محمد سلحشور سابقه خوشنویسی پوستر به مناسبت میلاد با سعادت امام رضا علیه السلام به سفارش موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی را دارد. وی که از سال 1329 خوشنویسی را در محضر استادان برجسته‌ای چون حسین میرخانی، حسن زرین خط و علی اکبر کاوه فراگرفته در سال 1333 خوشنویسی کتاب‌های درسی دوم و سوم دبستان را و سال 1362 خوشنویسی کتاب‌های سوم و چهارم دبیرستان ادامه داد و 30 کتاب درسی کشور افغانستان را نیز نوشت.
وی در حدود ده‌هزار صفحه را خوشنویسی کرده که از میان آثارش، می‌توان نگارش قسمت‌هایی از دروسقرآن برای مدارس به سفارش دکتر باهنر در سال 1347، نگارش گلچینی ازنهج‌البلاغه، 4بار خوشنویسی غزلیات حافظ، 2مرتبه خوشنویسی ، دوبیتی‌هایباباطاهر،4مرتبه خوشنویسی رباعیات ، عمرخیام نیشابوری،نگارش اشعارسعدی، هاتف ،اصفهانی، صائب تبریزی و…را نام برد.
برنامه‌« مستند فرهنگ» امشب ساعت 20:00 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود

دسترسی سریع
مستند فرهنگ