مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 15:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

روایت مستند رادیوفرهنگ از زندگی مرد ایده‌های رنگی ،کامبیز درمبخش

بخش هایی از زندگی هنری زنده یاد کامبیز درم‌بخش مرد ایده‌های رنگی و کارتونیست جهانی و یکی از مهمترین قله‌های هنر معاصر ایران در برنامه «مستند فرهنگ» روایت می‌شود.

1400/08/25
|
11:49

برنامه « مستند فرهنگ» امروز سه شنبه 25 آبان ماه با موضوع ‌ یک عمر فعالیت هنری زنده یاد کامبیز درم‌بخش طراح، کاریکاتوریست و گرافیست برجسته معاصر،از رادیو فرهنگ پخش می شود.
این هنرمند برنده چندین جایزه بزرگ معتبر جهانی است و چند نمایشگاه مستقل از آثارش در کشورهای مختلف جهان برگزار کرده بود.
کامبیز درمبخش که از چندی قبل درگیر بیماری کرونا شده بود، 15 آبان 1400 در سن 79 سالگی دارفانی را وداع گفت.

کامبیز درم‌بخش (8 خرداد 1321 در شیراز متولد شد
وی از جمله نوادر هنرمندی محسوب می شد که در نیم سده، فعالیت هایش به طور مستمر ادامه داشت و دستاوردهای ارزشمندی را به دست آورد. آنچه در حوزه کاری درم‌بخش به عنوان یک هنرمند کاریکاتوریست حائز اهمیت است، جنبه شناخت جهانی از آثار اوست و امروزه در هر جای دنیا که صحبت از کاریکاتور باشد، بدون شک نام او با احترام آورده می شود
او برنده جایزه‌های مختلفی در بزرگترین و معتبرترین مسابقات بین‌المللی کاریکاتور ژاپن، آلمان، ایتالیا، سوئیس، بلژیک، ترکیه، برزیل و یوگسلاوی شده بود .
بدون شرح، مینیاتورهای سیاه، دفتر خاطرات فرشته‌ها، کتاب کامبیز، المپیک خنده، سمفونی خطوط از کتاب های درم بخش است.
درم بخش در 1393 نشان شوالیه را از دولت فرانسه دریافت کرد و در 1397 در مراسم پایانی ششمین «جشنواره بین‌المللی هنر برای صلح» یکی از چهار هنرمندی بود که نشان عالی «هنر برای صلح» را به خود اختصاص داد. «مستند فرهنگ » روایتی رادیویی درباره آثار و زندگی کامبیز درم از زندگی اوست.

آثار درم‌بخش در موزه‌های هنرهای معاصر تهران، فرهنگستان هنر خانه صبا، کتابخانه ملی، مان هنر نو، موزه سندیکای گرافیست‌های ایران، موزه آوینیون پاریس، موزه کاریکاتور بازل سوئیس، موزه کاریکاتور گابروو در بلغارستان، موزه هیروشیما در ژاپن، موزه ضدجنگ یوگسلاوی، موزه کاریکاتور استامبول ترکیه، موزه کاریکاتور ورشو در لهستان و مجموعه شهرداری شهر فرانکفورت آلمان نگهداری می‌شود.
در کنار این فعالیت ها درم‌بخش در حوزه تبلیغات تصویرگری کتاب کودک، پوستر، فیلم کوتاه، کارت پستال، تقویم هم فعال بود و از اواسط دهه 80 وارد انیمیشن‌سازی هم شد. آثار وی با خطوطی ساده و سیاه روی زمینه سفید کاغذ شکل می‌گرفت و کاراکترهایی را به وجود می‌آورد که در هر تابلو روایت‌گر داستانی متفاوت و تأثیرگذار هستند.
پیکر «کامبیز درم‌بخش»، هنرمند پرآوازه کارتونیست معاصر ایران، روز سه‌شنبه (18 آبان) از مقابل خانه هنرمندان ایران به سوی خانه ابدی بدرقه شد و در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد.
برنامه‌« مستند فرهنگ»به تهیه کنندگی فاطمه محمدیان ‌فر امشب ساعت 20:00 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ