مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 15:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

زندگی «رضا سید حسینی» چهره ماندگار ترجمه ؛ مستند رادیویی شد

مستند فرهنگ‌ (یکشنبه23 آبان) به زندگی رضا سیدحسینی؛ نویسنده و مترجم کشورمان اختصاص دارد‌.

1400/08/23
|
13:19

در برنامه « مستند فرهنگ» که ویژه ‌روایت زندگی حرفه ای هنرمندان کشورمان است داستان زندگی هنری استاد زنده یاد « رضا سیدحسینی» روایت می شود
رضا سید حسینی، یکی از تأثیرگذار و پرکارترین مترجمانی بود که بنابر گفته خودش، همواره قلم در زندگی او حضوری جدی و پررنگ داشته است و این پشتکار و علاقه سبب شد تا بسیاری از مکتب‌های فکری غرب را به جامعه‌ ادبی معرفی کند و بدین ترتیب ادبیات ایران را برای همیشه وامدار خود سازد.
رضا سیدحسینی نویسنده و مترجم ممتاز ایرانی در 22 مهر 1305خورشیدی در اردبیل دیده به جهان گشود. وی تحصیلات مقدماتی را در اردبیل گذراند و بعد به تهران رفت و در رشته ارتباطات ادامه تحصیل داد. این نویسنده بعد از مدتی برای تکمیل مطالعات خود به مدرسۀ عالی ارتباطات پاریس رفت و سپس در دانشگاه U.S.C آمریکا به تحصیل فیلم سازی پرداخت.
مجموعه‌ی شش جلدی «فرهنگ آثار» ‌اثری ماندگار و شاخص است که رضا سیدحسینی و بزرگان دیگری چون ابوالحسن نجفی، احمد سمیعی گیلانی و اسماعیل سعادت دست‌اندرکار تدوین‌اش بوده اند. این اثر در کنار آثار مهم دیگر، سیدحسینی را به چهره‌ی ماندگار این سرزمین تبدیل کرد؛ عنوانی که در سال 80 به‌طور رسمی آن را کسب کرد. اما به‌واقع بدون این عنوان رسمی هم او چهره‌ی ماندگار این دیار بوده و خواهد ماند. زیرا او خدمات شایانی به زبان و ادبیات ایران کرده است.
نشان شوالیه پالم آکادمیک فرانسه در سال 2000 نیز از جوایز جهانی این مترجم در حوزه ادبیات است
از حسینی بیش از 40 اثر منتشر شده است. این آثار تنها ترجمه ساده نیستند و اثرگذاری بسیاری در میان علاقه مندان داشته اند. زیرا ترجمه های وی از آثار نویسندگان برجسته ای چون آندره مالرو، اونوره دو بالزاک، ژان پل سارتر، آندره ژید، آلبر کامو، ماکسیم گورکی، توماس مان، جک لندن و چارلی چاپلین بود.
برخی از آثار وی بیش از 20 بار تجدید چاپ شده است از مهم ترین ترجمه های وی از فرانسه به فارسی که مورد استقبال زیادی هم قرار گرفت می توان به معشوقه‌های من از موریس دوکُبرا، غوغای ژوئیه از ارسکین کالدول، لایم لایت از چارلی چاپلین، بهار کشنده از لاژوس ژیلاهی، طاعون اثر آلبر کامو، مدراتو کانتابیله از مارگریت دوراس، ضدخاطرات از آندره مالرو؛ بهانه‌ها و بهانه‌های تازه از آندره ژید و در دفاع از روشنفکران از ژان پل سارتر اشاره کرد.
رضا سیدحسینی، این مترجم ادیب پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری، 11 اردیبهشت 1388 در سن 82 سالگی در بیمارستان ایران‌مهر تهران درگذشت.
برنامه‌ «مستند فرهنگ» به تهیه کنندگی فاطمه محمدیان ‌فر امشب ساعت 20:00 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ