مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 15:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

پخش مستند "پدر علم کویرشناسی ایران" از رادیو فرهنگ

برنامه «مستند فرهنگ» یکشنبه 28 شهریورماه به روایت زندگی زنده یاد پرفسور پرویز کردوانی "پدر علم کویرشناسی ایران" اختصاص دارد.

1400/06/28
|
10:47

در این برنامه که به بررسی زندگی مشاهیر و بزرگان عرصه علم و دانش پرداخته می شود امروز شنوندگان با بخش هایی از زندگی پروفسور پرویز کردوانی دارای نشان علمی دانش و پدر کویر شناسی ایران، چهره ماندگار سال 1384
آشنا می شوند.
زنده یاد کردوانی در سال 1310 در گرمسار متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در گرمسار گذراند.
وی پس از اخذ مدرک دیپلم از مدرسه رازی (فرانسوی ها) در تهران برای ادامه تحصیل در رشته عمران کویر به آلمان عزیمت کرد و در سال 1345 موفق به اخذ مدرک دکترا با بالاترین امتیاز شد.
او پس از بازگشت از آلمان در دانشکده کشاورزی ارومیه به فعالیت پرداخت و سپس به دانشگاه تهران رفت و از سال 1348 در این دانشگاه مشغول تدریس شد.
وی مدیرکلی دفتر مطالعات آموزشی دانشگاه تهران را در بین سال‌های 1348تا 1354 برعهده داشت و بنیانگذار و رییس مرکز تحقیقات مناطق کویری و بیابانی ایران (1354 تا 1358) بود.
زنده یاد پرویز کردوانی مطالعات میدانی فراوانی در مناطق کویری و بیابانی ایران از خود به جای گذاشت و خدمات او نقش مهمی در پیشبرد علم کویر شناسی و مقابله با خشکسالی داشت.
وی استاد نمونه دانشگاه تهران بود و جایزه مهرگان علم به خاطر تالیف بهترین کتاب سال در زمینه محیط زیست را کسب کرد
عضویت در بنیاد مطالعات آسیای شبکه آب خاورمیانه، عضو هیات امنای صلح سبز، رئیس کمیته بیابان‌زدایی انجمن متخصصان محیط زیست ایران و بیش از 20 کتاب دانشگاهی و ده‌ها مقاله علمی به زبان‌های فارسی، انگلیسی و آلمانی ثمرات فعالیت های وی بود.
علاوه بر سخنرانی‌های متعدد در جوامع علمی بین المللی، بار‌ها از تلاش‌های این چهره ماندگار در ایران و دیگر کشور‌ها تجلیل به عمل آمد و مجسمه ایشان در زادگاهش گرمسار و تفرجگاهی به نام پرویز کردوانی در جاده گرمسار، تجلیلی به پاس یک عمر تلاش بی دریغ پدر علم کویر شناسی ایران است.
پرفسور پرویز کردوانی، دارنده نشان درجه یک دانش و چهره ماندگار که به "پدر علم کویرشناسی ایران" شهرت داشت مردادماه سال جاری در سن 90 سالگی دارفانی را وداع گفت.

مستند فرهنگ را به تهیه کنندگی فاطمه محمدیان فر ساعت 15:30 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ