مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

پخش مستندی از نوروزنامه خیام در رادیو فرهنگ


یكی از آثارِ منسوب به خیّام، كتابی است، مختصر به نام «نوروزنامه» كه مرحوم استاد مجتبی مینوی، پژوهشگر برجسته زبان و ادبیات فارسی و مصحح این اثر، آن را بی‌تردید متعلق به خیّام می‌داند.

1403/01/06
|
10:00

برنامه « مستند فرهنگ» دوشنبه 6 فروردین ماه به پخش مستندی درباره این اثر حكیم عمر خیّام نیشابوری (زیسته در نیمه قرن پنجم و نیمه نخست سده ششم هجری) اختصاص دارد .
خیام یكی از شاعران زبان فارسی است كه شهرت جهانی یافته. شهرت عالمگیر این سراینده به سبب تعدادی رباعیِ منسوب به او است كه نخستین بار ادوارد فیتزجرالد انگلیسی آنها را در سال 1859 به‌گونه آزاد ترجمه كرد تا از آن پس همه ملل بتوانند با شعر خیام آشنا شوند و كلام او را به زبانِ ملت و قوم خویش ترجمه كنند.
«نوروزنامه» اثری است درباره پیدایش نوروز است. خیام در دیباچه كوتاهِ كتاب گفته است كه «دوستی كه بر من حقّ صحبت داشت و در نیك‌عهدی یگانه بود، از من التماس كرد كه سبب نهادنِ نوروز چه بوده است و كدام پاشاه نهاده است».
خیّام كتابش را با ستایش خداوند و نعتِ پیغامبر اكرم (ص) آغاز كرده است و پس از آنكه طبق آنچه اشاره شد، از چرایی تألیف اثر خویش می‌نویسد، سبب وضع نوروز را بیان می‌كند. او اشاره دارد كه در عهد جمشید، پادشاه پیشدادی ایران‌زمین، وقتی دانستند كه آفتاب پس از سیصد و شصت و پنج روز و رُبعِ شبانه‌روز به اول دقیقه برج حَمَل (فروردین) درآمده است، به فرمان جمشید، آن روز را «نوروز» نام نهادند.
از دیگر نكته‌هایی كه در همان اوایلِ نوروزنامه آمده است، نام بردن از دوازده ماه تقویم پارسی است،
«مستند فرهنگ» ساعت 20 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز با تلاش گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ