مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

مستندی درباره خانه مشروطه اصفهان از رادیو فرهنگ

دربرنامه « مستند فرهنگ » امروز دوشنبه 9 بهمن شنوندگان رادیو فرهنگ از طریق امواج رادیویی به اصفهان سفر داشته و همراه با سمیه نجفی گزارشگر این رادیو به خانه مشروطه این شهر سرمی زنند.

1402/11/09
|
07:58

خانه مشروطه یا مشروطیت اصفهان كه از بناهای تاریخی دوران قاجار به شمار می رود، حكم مجلس آن دوران را داشت. چرا كه رجال سیاسی، علما و آزادی‌خواهان در این خانه جمع می شدند تا درباره مشروطیت و امور مدنی مشورت داشته باشند.
در این برنامه همرا با « سمیه نجفی » گزارشگر ‌تهیه كننده این مستند می توان در شاه نشین ها و حیاط های این خانه قدم زد و خود را در لابه لای آن تاریخ تصور كرد.
این خانه تاریخی سهم بزرگی در تاریخ، فرهنگ و هنر شهر اصفهان دارد.
قدمت این خانه به عصر قاجار برمی گردد و در آن دوران به محمد تقی رازی تعلق داشت و بعدها مالكیت خانه به حاج آقا نجفی رسید. شخصی كه نقش مهمی در دوران مشروطه داشته است. بعد از انقلاب، شهرداری اصفهان خانه مشروطه را خرید و برنامه های مرمتش را شروع كرد. در نهایت قسمتی از این خانه به موزه تبدیل و بازدید از آن برای عموم آزاد شد
خانه مشروطه به سبب اهمیت تاریخی، فرهنگی و سیاسی اش به عنوان یك موزه شناخته شده است و می توان گفت كه این موزه به دوران مشروطیت اختصاص یافته است؛ یعنی بازدیدكنندگان را با اسناد، مدارك و تصاویر مشروطه خواهان و اندیشه آن ها آشنا می كند، حتی در بعضی از قسمت های موزه‌خانه ماكت هایی از فعالان مشروطه به نمایش گذاشته شده است
برنامه « مستند فرهنگ» را از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ ساعت14:30 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز بشنوید.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ