مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

پخش مستند زندگی مادر محیط‌زیست ایران از رادیو فرهنگ

برنامه« مستند فرهنگ» امروز با روایت زندگی ‌فعالیت های زنده یاد مه‌لقا ملاح كهن‌سال‌ترین فعال محیط‌زیست و مؤسس اولین سازمان مردم‌نهاد مربوط به محیط‌زیست در ایران از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1402/11/09
|
07:58

مه‌لقا ملاح در سال 1296 در نوكنده شهرستان بندرگز در استان گلستان بدنیا آمد.
وی بنیان‌گذار سازمان غیردولتی زیست‌محیطی جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست بود. از وی به عنوان «مادر محیط زیست ایران» یاد می‌شود.
در دانشگاه تهران، فلسفه علوم تربیتی خواند و در نخستین دوره‌های تاسیس رشته‌های كارشناسی ارشد شركت كرد و موفق شد از دانشگاه تهران فوق‌لیسانس جامعه‌شناسی‌اش را بگیرد. در آن زمان امكان بورسیه‌شدن برایش فراهم و برای ادامه تحصیل، رهسپار فرانسه شد. در آن زمان 4 فرزند داشت.
همدلی و همراهی خانواده، مه لقا را یاری كرد تا بتواند دكتری علوم‌اجتماعی خود را از دانشگاه سوربن بگیرد. وقتی به ایران بازگشت در كتابخانه دانشگاه تهران مشغول به‌كار و در سال47، رئیس كتابخانه مؤسسه تحقیقات روانشناسی شد. در آن زمان تحقیقات و مطالعاتش را در زمینه محیط‌زیست تكمیل كرد و در سال74، به كمك همسرش مرحوم حسین ابوالحسنی جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط‌زیست را تاسیس كرد.
او در هفدهم آبان 1400، در سن 104 سالگی و براثر كهولت سن درگذشت
برنامه « مستند فرهنگ» امشب از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ ساعت 20 پخش می شود و به روایت زندگی و فعالیت های این بانوی ایرانی اختصاص دارد.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ