مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

روایتی شنیدنی از مستند زندگی جبار باغچه بان در رادیو فرهنگ

برنامه« مستند فرهنگ» شنبه4 آذرماه به روایت گوشه ای از زندگی جبار باغچه‌بان، بنیانگذار اولین مدرسه ناشنوایان ایران اختصاص دارد.

1402/09/04
|
08:19

در این برنامه كه ساعت14:30 به همت گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ پخش می شود، درباره زندگی، خدمات و اختراعات زنده‌یاد «جبار باغچه‌بان» بنیانگذار آموزش ناشنوایان در ایران مطالبی بیان می شود.
در این مستند رادیویی از آغاز شروع اقدامات شادروان باغچه‌بان كه با دست خالی و سعی و تلاش خستگی‌ناپذیر به وضع نابسامان ناشنوایان رسیدگی كرده و ظرف سالیان متمادی با علاقه‌مندی هر چه تمام‌تر با این قشر محروم رسیدگی كرده تا جایی كه موفق به تأسیس مدرسه‌ای برای آنان می‌شود و یك دوره (حدود 50 سال) زحمات ایشان روایت شده است.
گفتنی است،میرزا جبار باغچه بان كه از وی به عنوان پایه گذار كودكستان در ایران یاد می شود ، درسال 1264 در ایروان چشم به جهان گشود. پدر و مادر وی ایرانی الاصل بودند. پدر و مادر وی به دلیل آشنا ساختن وی با مفاهیم هنری و فرهنگی از وی چهره ای فرهنگی و ممتاز تربیت كردند. وی بعدها به همراه خانواده خود به ایران مهاجرت كرد و فصل جدیدی از فعالیتهای فرهنگی را در ایران گشود. وی در سال 1303 در تبریز كودكستانی بنام باغچه اطفال را برای كودكان ناشنوای تبریز راه اندازی كرد و به تربیت كودكان ناشنوای تبریز همت گماشت.
میرزا جبار باغچه بان علاوه بر اداره " باغچه اطفال " چندین جلد كتاب در خصوص نحوه تعلیم و تربیت كودكان ناشنوا به رشته تحریر درآورد.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ