مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

مستندی از دكتر صادق ملك شهمیرزادی در رادیو فرهنگ

برنامه «مستند فرهنگ» امروز چهارشنبه 24 آبان ماه مروری بر زندگی دكتر صادق ملك شهمیرزادی باستان شناس دارد.

1402/08/24
|
10:18

رادیو فرهنگ در این برنامه به معرفی مفاخر و چهره‌های فرهنگی ‌و هنری كشور پرداخته و مروری بر زندگی آنها دارد. امروز این برنامه به معرفی دكتر صادق ملك شهمیرزادی باستان شناس اختصاص یافته است.

دكتر صادق ملك شهمیزادی ملقب به ” شاپور “در 4 اردیبهشت سال 1319 در شهمیرزاد، استان سمنان دیده به جهان گشود. در خرداد 1348 از مقطع كارشناسی ارشد دانشگاه شیكاگو فارغ‌التحصیل شد و دكترایش را در سال 1356 از دانشگاه پنسیلوانیا دریافت كرد. ایشان از تیرماه 1349 به استخدام گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران درآمد و تا سال 1379 در آن دانشگاه خدمت كرد. علاوه بر فعالیت‌های آموزشی، ایشان سرپرستی كاوش‌های متعددی در محوطه‌های سگزآباد، زاغه، پوئینك ورامین، آق‌تپه گلستان و طرح 5 ساله بازنگری محوطه سیلك را به عهده داشت. كاوش های سیلك كه با هدایت ایشان انجام گرفت از جمله برنامه‌های موفق باستان شناسی در ایران محسوب می‌شود. در مهر ماه 1394 مراسم بزرگداشتی از سوی موزه ملی ایران و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به پاس پنجاه تلاشهای ایشان در زمینه آموزش و پژوهش در رشته باستان شناسی در موزه ملی ایران برگزار شد.

دكتر ملك شهمیرزادی در زمینه انتشارات علمی و آموزشی باستان شناسی بسیار فعال بودند. از ایشان ده‌ها كتاب و مقاله به زبان‌های فارسی و انگلیسی بجای مانده است. از جمله تالیفات موفق ایشان كتاب “ایران در پیش از تاریخ: باستان‌شناسی ایران از آغاز تا سپیده‌دم شهرنشینی“ و كتاب ” واژه نامه باستان شناسی” است كه از منابع رشته باستان شناسی در دانشگاه‌های ایران محسوب می‌شوند. آخرین كتاب ایشان در خصوص فرهنگ كاسپی اخیرا از سوی موزه ملی و پژوهشگاه میراث فرهنگی منتشر شد.

برنامه «مستند فرهنگ» امروز به تهیه كنندگی فاطمه محمدیان فر از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ ساعت 14:30 پخش می‌شود

دسترسی سریع
مستند فرهنگ