مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

پخش مستند پرتره شهید جواد فكوری از رادیو فرهنگ

برنامه «مستند فرهنگ» شبكه رادیویی فرهنگ روز شنبه یكم مهرماه در هفته دفاع مقدس روایتگر سرگذشت شهید جواد فكوری است.

1402/07/01
|
08:43

مستند فرهنگ كه در هفته مقدس به بررسی و تحقیق درباره فرماندهان دفاع مقدس اختصاص یافته است و مروری بر زندگی این سربازان اسلام و وطن دارد امروز به شرح سرگذشت سردار شهید خلبان جواد فكوری می‌پردازد.

در این مستند با همرزمان و آشنایان شهید جواد فكوری گفتگو‌شده و بر زندگی ایشان و‌فعالیت‌هایی كه داشتند گذری كوتاه می‌شود.

جواد فكوری در 17 دی سال 1317 در تبریز متولد شد. او سرتیپ خلبان اف-4 فانتوم 2 نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و فرمانده آن نیرو از 1359 تا 1360 و وزیر دفاع در كابینه محمدعلی رجایی بود. وی در 7 مهر سال 1360 بر اثر سقوط سقوط هواپیمای حامل به همراه جمعی از فرماندهان ارتش و سپاه، تیمسار سرلشكر فلاحی، سرهنگ نامجو، سرداران كلاهدوز و جهان آرا، به شهادت رسید. پس از درگذشت وی در سانحه پرواز هركولس سی-130 نیروی هوایی ارتش ایران، درجه نظامی جواد فكوری به سرلشكری ترفیع یافت، و از او تحت عنوان رسمی «تیمسار سرلشكر جواد فكوری» یاد می‌شود.
یكی از كارهای گران‌قدر ایشان همان فرستادن 140 هواپیمای جنگنده به‌سوی خاك عراق پس از اولین حمله هوایی ناگهانی مزدوران بعث بود. شهید فكوری به‌عنوان فرمانده یك نیرو جهت منسجم و هماهنگ كردن نیروها بسیار تلاش می‌كرد.

شهید فكوری در تمام دوران خدمتش در ارتش به‌عنوان فردی مذهبی و قاطع شناخته می‌شد و به همین علت پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیت‌ها و پست‌های مهمی را به‌عهده داشت.
سرلشكر فكوری مؤلف چندین كتاب و دستورالعمل آموزشی در نیروی هوایی بوده‌است. از آن جمله می‌توان به كتابچهٔ اطلاعات نیرو‌های هوایی منطقه اشاره كرد.

برنامه «مستند فرهنگ» از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از رادیو فرهنگ روی آنتن می‌رود.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ