مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

روایتی مستند از زندگی « اولین آزاده شهید» در رادیو فرهنگ

برنامه مستند فرهنگ شنبه، 18 شهریور با موضوع زندگی و خاطرات شهید بهروز تركاشوند اولین آزاده شهید از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1402/06/18
|
08:15

شهید تركاشوند اول فروردین 1347 در شهرستان اراك دیده به جهان گشود و پس از دوران راهنمایی در یك تعمیرگاه مشغول به كار شد وی با پیروزی انقلاب اسلامی و تشكیل بسیج به فرمان امام خمینی(ره) به عضویت این نهاد مقدس درآمد.

این شهید سرافراز با شروع جنگ تحمیلی، بارها تلاش كرد كه با وجود سن كم به جبهه‌ها اعزام شود تا این كه در سال 1362 با پیگیری و افزودن به سن شناسنامه خود، راهی جبهه‌های نبرد حق علیه باطل شد.
وی در نخستین اعزام به جبهه، در تیپ جندالله كردستان مشغول به خدمت شد و پس از هفت ماه حضور در مناطق مختلف و درگیری با نیروهای كوموله و دموكرات، مجروح و پس از مداوا، با تیپ زرهی رمضان به منطقه عمومی سومار اعزام شد.
شهید تركاشوند در طول دوران حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل در عملیات‌های مختلفی شركت كرد و در عملیات والفجر 8 به شدت مجروح و در بیمارستان نجمه بستری شد.
وی در 13 اردیبهشت سال 1365 و در حمله لشكر مكانیزه عراق به منطقه فكه در حالی‌ كه از ناحیه صورت و كتف مجروح شده بود، به اسارت نیروهای عراقی درآمد و این اسارت پنج سال به درازا كشید.

این شهید سرافراز در اردوگاه كمپ 10 عراق مسوولیت بند 6 را بر عهده داشت و بارها به دلیل فعالیت‌های فرهنگی از سوی نیروهای بعثی مورد شكنجه قرار گرفت كه آثار این شكنجه حتی در زمان شهادت نیز بر بدن وی قابل مشاهده بود.
همزمان با ورود نخستین گروه‌های آزادگان سرافراز ایران اسلامی، شهید بهروز تركاشوند نیز پس از سال‌ها اسارت در دوم شهریور 69 به میهن اسلامی بازگشت.
شهید تركاشوند در روز ششم آذرماه سال 1369 و در حالی كه تنها یك ‌ماه از ازدواجش می‌گذشت، به دلیل جراحت‌های وارده در طول دوران اسارت به درجه رفیع شهادت نائل آمد تا پس از افتخار رزمندگی، جانبازی و اسارت، به خیل همرزمان شهیدش بپیوندد و لقب نخستین شهید آزاده كشور را كسب كند.
برنامه « مستند فرهنگ» از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ به تهیه كنندگی فراهانی ساعت14:30 روی موج اف ام ردبف106 مگاهرتز پخش می شود.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ