مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 15:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

پخش مستند زندگی « بلال ایران» از رادیو فرهنگ

برنامه «مستند فرهنگ‌» ابعاد مختلف زندگی رحیم موذن زاده اردبیلی مشهور به بلال ایران را واكاوی می كند.

1401/04/15
|
09:22

برنامه «مستند فرهنگ» چهارشنبه 15 تیر روایتگر زندگی رحیم موذن زاده اردبیلی می شود.
رحیم مؤذن‌زاده مشهور به «بلال ایران» از برجسته‌ترین اذان‌گوهای ایران و جهان اسلام به شمار می‌آید كه اذان او در 1387 خورشیدی به عنوان اثر ملی معنوی شناخته شد. وی شهرتش را از اذانی كه در 1334 خورشیدی در رادیو ایران گفت به دست آورد.
رحیم موذن زاده اردبیلی یكم مهر 1304 خورشیدی در اردبیل به ‌دنیا آمد.

موذن زاده در كودكی به مكتب‌خانه رفت و تحت نظر میرزا عزیز، قرآن و دستگاه‌های موسیقی را فراگرفت. به گفته خودش: «در آن دوران ما عوض دبیرستان مكتب می‌رفتیم. همه هم متدین بودند. خانواده‌ها در دوره ما در ابتدای امر، بچه‌ها را با قرآن مانوس می‌كردند. ما هم پس از طی این مرحله به مدرسه حاج ابراهیم آمدیم. طلبه بودیم به اصطلاح امروز اما حین طلبگی، این اذان با ما همراه بود». پس از یادگیری اصول نوحه‌خوانی و اذان‌گویی با همراهی پدر در مسجد اردبیل به این‌كار مشغول شد و گاهی نیز برای خواندن یك نوحه‌ به شهرهای اطراف به خصوص تالش می‌رفت.

با سكونت پدر در تهران، رحیم موذن زاده برای تحصیل حوزوی رهسپار قم می‌شود. حاج مهدی سراج از دوستان موذن زاده می‌گوید: «وقتی شیخ كریم(پدر موذن زاده) به تهران می‌آید، رحیم را برای درس خواندن به قم می‌فرستد. صدای رحیم آن‌قدر خوب بوده كه دیگر همیشه او برای مجالس در قم می‌خوانده است. مداحان قم پیش شیخ كریم شكایت كرده بودند كه با آمدن رحیم ما از كار افتاده‌ایم». رحیم درس خارج فقه می‌خواند و ظهرها در حرم حضرت معصومه اذان می‌گفت.

شیخ كریم در 1329 خورشیدی دارفانی را وداع گفت و رحیم كه فقط 25 سال داشت به تهران آمد تا جای خالی پدر را در مسجد امام پركند. خودش ماجرا را این‌گونه تعریف می‌كند: «مرحوم پدرم 1322 خورشیدی برای نخستین بار اذان را در رادیو گفت و همین روند تا 1326 خورشیدی كه برنامه سحری را به صورت زنده اجرا می‌كرد، ادامه داشت. او در 1329 خورشیدی سكته كرد و من قبول كردم، جای او اذان بگویم تا الان كه با این سن و سال هنوز مشغولم و افتخار دارم كه با گفتن آن یك اذان، برای اسلام و مملكتم كاری كرده‌ام. ما كه نه ثروت داریم، نه مكنت و همین یك اذان برایمان بهترین خیر است».

در همین سال است كه نام خانوادگی او نزد مردم از موذن به موذن‌زاده اردبیلی تغییر می‌كند.
تا 1334 خورشیدی كه صدای حاج رحیم در رادیو ضبط شود، موذن‌زاده اردبیلی برای مسجد امام و رادیو ملی به‌صورت زنده اذان می‌گفت.
به گفته پسر او، موذن‌زاده تا 1357 خورشیدی و پیروزی انقلاب اسلامی، هر سال برای تجدید ضبط اذانش به رادیو می‌رفت
موذن‌زاده اردبیلی پس از بازگشت از سفر حج به علت پیشروی بیماری سرطان در بیمارستان بستری می‌شود. پزشكان برای بهبود او دست به‌كار می‌شوند اما سرطان دیگر تمام بدن او را فرا گرفته بود و سرانجام در پنجم خرداد 1384 خورشیدی دارفانی را وداع گفت.
گفتنی است، این‌مستند رادیویی به تبیین حادثه ها، جریان ها و فلسفه برخی از گفتمان های انقلاب اسلامی سبك زندگی و خدمات مفاخر فرهنگی ، هنری، دینی و اجتماعی اختصاص دارد.
« مستند فرهنگ» كاری از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ است وساعت 14:30 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ