مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 15:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

زندگی احمد تفضلی رادیو فرهنگ مستند شد

شبكه رادیویی فرهنگ برنامه «مستند فرهنگ»‌ را امروز 28 خرداد به زندگی پخش مستندی از زندگی احمد تفضّلی زبان‌شناس، ایران‌شناس، پژوهشگر، مترجم و متخصص زبان پارسیگ، پارتی و استاد زبان‌های باستانی در دانشگاه تهران اختصاص داده است.

1401/03/28
|
08:11

در برنامه مستند فرهنگ امروز زندگی زنده یاد احمد تفضّلی بررسی می شود.
احمد تفضلی در آذر سال 1316 در اصفهان زاده شد. تحصیلات مقدماتی خود را در تهران گذراند و در سال 1335 با دریافت مدال درجه اول فرهنگ از دارالفنون دیپلم ادبی گرفت. در سال 1338 دانشكده زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران را با احراز رتبه اول به پایان برد. در سال 1340 به انگلستان رفت و وارد رشته فرهنگ و زبان‌های باستانی ایران در مدرسه زبان‌های شرقی دانشگاه لندن شد و در سال 1344 فوق لیسانس گرفت. پیش از بازگشت به ایران دوره تحقیقی كوتاهی را هم در پاریس گذراند. در 1345 در رشته زبان‌های باستانی از دانشگاه تهران درجه دكتری گرفت. موضوع پایان‌نامه او «تصحیح و ترجمه سوتكرنسك و ورشت مانسرنسك از دینكرد و سنجش این دو نسك با متن‌های اوستایی» به راهنمایی دكتر صادق كیا بود.
از 1337 تا 1345 ضمن تحصیل، به عنوان پژوهشگر در استخدام ادارهٔ فرهنگ عامه بود. از 1345 تا 1347 در بنیاد فرهنگ ایران، به تحقیق پرداخت. در 1347 به تدریس در دانشگاه تهران مشغول شد. در 1370 عضو پیوستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی و از سال 1373 معاون علمی و پژوهشی این فرهنگستان بود. تفضلی علاوه‌بر این‌كه یكی از صاحب‌نظران در زمینهٔ زبان‌های باستانی ایران بود، به زبان عربی كاملاً آشنا بود و به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی و آلمانی و ادبیات فارسی تسلّط كامل داشت و همچنین با روسی نیز آشنا بود.
از احمد تفضلی تاكنون پنجاه و سه مقاله به زبان فارسی در دانشنامه‌ ایران و اسلام، دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، دانشنامه جهان اسلام و در نشریات معتبر علمی و جشن‌نامه‌ها و یادنامه‌های دانشمندان منتشر شده است. همچنین از وی هشتاد و سه مقاله به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی در نشریه‌های معتبر خارجی منتشر شده واز وی پانزده نقد كتاب به زبان فارسی، دو نقد كتاب به زبان انگلیسی در BSOAS در 1973 و 1974و یك نقد به زبان فرانسه در مجله مطالعات ایرانی در 1992به چاپ رسیده است.
واژه‌نامه مینوی خرد،ترجمه‌ی مینوی خرد، نمونه‌های نخستین انسان و نخستین شهریار در تاریخ افسانه‌ای ایران (كتاب) جلد 1 از آرتور كریستن سن با همكاری ژاله آموزگار ، نمونه‌های نخستین انسان و نخستین شهریار در تاریخ افسانه‌ای ایران (كتاب) جلد 2 از آرتور كریستن سن با همكاری ژاله آموزگار ،شناخت اساطیر ایران (كتاب) از جان هینلز (ترجمه) با همكاری ژاله آموزگار،اسطوره زندگی زرتشت با همكاری ژاله آموزگار و چندین كتاب دیگر نیز حاصل عمر گرانمایه وی است.
احمد تفضلی 24دی ماه 1375 بر اثر سانحه تصادف درگذشت.
«مستند فرهنگ» ساعت 15:30 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ