مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 15:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

مستند زندگی زنده یاد سید محمود دعایی در رادیو فرهنگ

سرگذشتی مستند از زندگی زنده یاد حجت الاسلام سید محمود دعایی موضوع برنامه "مستند فرهنگ" شنبه 21 خرداد ماه رادیو‌فرهنگ است.

1401/03/21
|
07:05

مستند فرهنگ امروز ساعت 15:30 با موضوع گذری بر زندگی زند یاد حجت الاسلام سید محمود دعایی یار دیرین امام ( ره) از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.
وی در سال 1320 در یزد، دیده به جهان گشود. او بعد از پایان دوران دبیرستان به حوزه علمیه كرمان رفت و فراگیری علوم دینی را آغاز كرد.
دعایی سطوح اولیه حوزوی را در كرمان پشت سر گذاشت و پس از آن راهی حوزه علمیه قم شد. او توانست در سال 1346 سطوح عالیه را به پایان برساند و در همان سال بود كه تحت تعقیب عوامل رژیم شاه قرار گرفت، و به همین خاطر مخفیانه به عراق رفت و ادامه تحصیلاتش را در عراق از سر گرفت. در آن زمان ماموران رژیم پهلوی تلاش های بسیاری برای بازگرداندن او به ایران انجام دادند، كه به سرانجام نرسید.
سیدمحمود دعایی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و سایر كشورها فعالیت سیاسی داشته است، و در همین راستا به اروپا و كشورهای خاور میانه مانند لبنان، عربستان، سوریه، اردن، افغانستان و پاكستان سفر كرده است.
او از اعضای مجمع روحانیون مبارز بود، و از سال 1359 تا پیش از درگذشت به عنوان سرپرست موسسه اطلاعات مشغول فعالیت بود . دعایی در شش دوره مجلس شورای اسلامی تا سال 1382 به عنوان نماینده مردم حضور داشت.
او در فاصله سال های 1357 تا 1359 به مدت دو سال سفیر ایران در عراق بوده، و پیش از آن نیز در سال های اقامت حضرت امام در نجف یكی از همراهان ایشان بوده است.
سید محمود دعایی 15 خردادماه درگذشت

مستند فرهنگ امروز ساعت 15:30 از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ