مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

مستند زندگی آیت‌الله مجتهدی از رادیو فرهنگ پخش می‌شود

برنامه «مستند فرهنگ»امروز شنبه 24 اردیبهشت با موضوع روایت زندگی و ‌فعالیت های آیت الله مجتهدی تهرانی از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

1401/02/24
|
11:07

برنامه «مستند فرهنگ» امروز پرتره‌ای از حیات معنوی مرحوم آیت الله احمد مجتهدی تهرانی است كه درسخنان شاگردان و یاران قدیم مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی ‌‌روایتی از زندگی ایشان مورد توجه قرار گرفته است.
دقت در تربیت طلاب، تاریخ حوزه و جوانی، علاقه به روضه اهل‌بیت(علیهم السلام) و ساده زیستی آیت الله مجتهدی محورهای است كه در این مستند به آنها پرداخته شده است.
آیت الله مجتهدی تهرانی از جمله علما و اساتید و مدرسان مشهورِ عصر حاضر است. ایشان در تهران ریاست علمی و مدیریت مدرسه علمیّه حاج ملاّ محمّد جعفر را كه هم اكنون به نام حوزه علمیّه آیت الله مجتهدی معروف است به عهده داشتند.
ایشان در نهم مهرماه سال 1302شمسی در تهران و در خاندانی باتقوا و ورع و فضل و شرف چشم به جهان گشودند و در سال 1362 قمری و در سن 19 سالگی به كسوت روحانیت در آمدند و قبل از آن در بازار تهران مشغول به كار بودند و پدر ایشان یعنی مرحوم محمّد باقر راضی نبودند كه فرزندشان طلبه شود ولی بر اثر عشق و علاقه زیادی كه جناب استاد به علم و دانش داشتند به سوی طلبگی روی آوردند.
حضرت آیت ‌الله مجتهدی با وجود مشغله فراوان از قبیل تدریس، منبر، نظارت بر طلاّب و اداره امور حوزه علمیّه، هیچ گاه از امر تألیف غافل نشد. رساله محرم و نامحرم، رساله گناهان كبیره، رساله احكام الغیبه و كتاب ارث از جمله تألیفات ایشان است كه به زیور طبع ‌آراسته شده است.

كتاب احادیث اهل بیت علیهم السّلام و كتاب زندگی نامه مرحوم حاج شیخ محمّد‌ حسین زاهد نیز توسّط ایشان تألیف شده، هم چنین كتاب آداب الطّلاّب تألیف حجّت الاسلام و المسلمین شاكر برخوردار فرید، حاوی زندگی نامه و سخنان ایشان است.
سرانجام این عالم ربّانی در سن 85 سالگی در تاریخ 23 دی ماه 1386 دارفانی را وداع گفت.
برنامه «مستند فرهنگ» را ساعت 15:30 روی موج اف‌ام ردیف106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ