مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 15:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

روایت زندگی حرفه ای « نادرطالب زاده» در «مستند فرهنگ»

«مستند فرهنگ» امرور با موضوع زندگی حرفه زنده یاد نادر طالب زاده؛ هنرمند انقلابی ،از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1401/02/18
|
13:05

برنامه «مستند فرهنگ» یكشنبه 18 اردیبهشت به زندگی «نادر طالب زاده » از هنرمندان انقلابی و مستندساز و مجری و برنامه‌ساز با سابقه تلویزیون اختصاص دارد.
«نادر طالب‌زاده اردوبادی» تهیه‌كننده، كارگردان و مجری تلویزیون ایران و دبیر كنفرانس بین المللی افق نو و دبیر جشنواره فیلم عمار بود. طالب زاده در سال 1332 (1953) در تهران به دنیا آمد و در جوانی برای تحصیل به آمریكا رفت. او دارای مدارك تحصیلی كارشناسی ادبیات انگلیسی از دانشگاه «راندولف میكن» و كارشناسی ارشد كارگردانی سینما از دانشگاه كلمبیا بود.
همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی به ایران بازگشت و فعالیت هنری را در تلویزیون ایران با ساخت فیلم مستند آغاز كرد. از جمله فعالیت‌های او می‌توان به تدریس در مركز اسلامی آموزش فیلمسازی و مدیریت مركز تحقیقات و مطالعات سینمایی در معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره كرد.
او در ایران برای مدتی با شبكه CBS همكاری داشت اما در اعتراض به نحوه پوشش رسانه‌های غربی از ایران از این شبكه جدا شد. او از منتقدان دائمی سیاست‌های رسانه‌ای آمریكا بود و در برنامه‌های تلویزیون ایران به عنوان كارشناس سینمایی و رسانه ای حضور داشت.
«بشارت منجی» نام سریالی است كه به كارگردانی نادر طالب‌زاده ساخته شد. این سریال بر اساس زمینه‌های مشترك بین اسلام و مسیحیت ساخته شده و به زندگی حضرت عیسی (ع) می پردازد. طالب‌زاده با این سریال توانست خود را در میان اهالی فرهنگ و تلویزیون مطرح كند و فعالیت در این سریال تجربه موفقی را برای او رقم زد. وی علاوه‌بر سریال «بشارت منجی»، در سال 1384 فیلم «مسیح» را كارگردانی كرده است.

نادر طالب زاده كه سابقه حضور در جنگ بوسنی را داشت، از مدت ها پیش در فهرست تحریم های ایالات متحده قرار گرفته بود. گرایش وی در فیلم‌های مستندی كه ساخت، افشای چهره واقعی حكومت آمریكا و دروغ‌های این رژیم در رسانه های این كشور بود. از جمله مستندهای او می‌توان به «ساعت 25» (در آمریكا)، «خنجر و شقایق» (در بوسنی)، «رویش در آتش» (در صربستان)، «بیداد خاموش» (در آلمان)، «ره آورد هند» (در هندوستان)، «جهان در انتظار» (در اروپا) اشاره كرد.
با اینكه مرحوم طالب‌زاده را بیشتر به‌عنوان كارگردان می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعالیت داشت و علاوه‌بر كارگردانی به‌عنوان نویسنده، تهیه‌كننده، تدوینگر، مجری، فیلمبردار و بازیگر در سینما و تلویزیون فعالیت كرده است. فیلم‌های «مسیح»، «تویی كه نمی شناختمت»، «لاله» و «دست های خالی» از جمله آثار سینمایی است كه او در ساخت آنها همكاری داشته است.
برنامه «عصر» را می‌توان یكی از مهم‌ترین های فعالیت‌های او در تلویزیون ایران محسوب كرد، برنامه‌ای كه پلی ارتباطی و حلقه‌ای برای گردآوری چهره‌های استكبارستیز بود، همان هدفی كه نادر طالب‌زاده سالها به دنبالش بود و در اغلب فعالیت‌هایش پیگیری می كرد.این مستندساز، تهیه‌كننده، مجری تلویزیون، بازیگر و كارگردان سینمای ایران در روز جمعه 9 اردیبهشت ماه در 69 سالگی درگذشت.
«مستند فرهنگ» برنامه ای از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ است كه به زندگی مشاهیر و فرهیختگان ادب و فرهنگ و بررسی و تحقیق درباره آثار و مرور زندگی بزرگان می پردازد .
در این برنامه همكاران و شاگردان و دوستان و خانواده وی درباره فعالیت های حرفه ای او صحبت می كنند كه از جمله این افراد می توان به بهروز افخمی، مرتضی شعبانی، صادق باطنی و وحید یامین پور اشاره كرد.
این مستند را به تهیه كنندگی فاطمه محمدیان فر ساعت 15:30 موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ