مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 15:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

مستندی از زندگی شهید مصطفی اردستانی در "فرهنگ جبهه" رادیو فرهنگ

سرگذشتی مستند از خلبان شهید مصطفی اردستانی موضوع برنامه "فرهنگ جبهه" یكشنبه 28 فروردین ماه رادیو‌فرهنگ است.

1401/01/28
|
07:28

برنامه « فرهنگ جبهه» به معرفی كتاب هایی با سرگذشت شهدا و مروری بر زندگی آنها اختصاص دارد كه در برنامه امروز بخش هایی از زندگی شهید مصطفی اردستانی بر اساس كتاب «همپای رعد» روایت می شود.
در این برنامه كتاب « همپای رعد»نوشته و‌بازنویسی سیدحمید مشتاقی‌نیا كه با همكاری كمیته حمایت و نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به همت معاونت پژوهش مؤسسه سیره روایت شهدا تهیه و منتشر شده است معرفی و بر اساس این كتاب بخش هایی از زندگی سرلشكر خلبان شهید مصطفی اردستانی بازخوانی می شود.
سرلشكر خلبان شهید مصطفی اردستانی در سال 1328 در روستای قاسم آباد از توابع شهرستان ورامین دیده به جهان گشود.
پس از انجام خدمت سربازی در سال 1350 وارد دانشكده خلبانی نیروی هوایی شد، پس از گذراندن مقدمات آموزش پرواز در ایران، به منظور تكمیل دوره خلبانی به كشور آمریكا اعزام شد و پس از اخذ دانشنامه خلبانی به ایران بازگشت و با درجه ستوان دومی در پایگاه چهارم شكاری دزفول به عنوان خلبان هواپیمای « اف 5» مشغول به خدمت شد و با توجه به هوش بالا و به دلیل اندام ورزیده‌ای كه داشت، به تدریج به یكی از بهترین خلبانان نیروی هوایی تبدیل شد.
اردستانی در سال 1359 به عنوان افسر خلبان شكاری در پایگاه شكاری تبریز مشغول به خدمت بود كه جنگ تحمیلی عراق علیه ایران آغاز شد، علی رغم اینكه در روز حمله هوایی دشمن به خاك میهن اسلامی در مرخصی به سر می‌برد، ولی بلافاصله خود را به پایگاه مربوطه رساند و پروازهای جنگی خود را شروع كرد.

مصطفی اردستانی از روز دوم مهر ماه سال 1359، پروازهای جنگی خود را آغاز كرد. با توجه به شهامت مثال زدنی‌اش و انجام عملیات غیر ممكنی كه در طول یك سال اول جنگ انجام داد، در سال 1360 به درجه سرهنگ دومی مفتخر شد و بلافاصله به عنوان فرمانده پایگاه پنجم شكاری امیدیه اهواز منصوب شد.

در تمام مدتی كه فرمانده پایگاه هوایی امیدیه بود و تا چندی بعد از آن، به صورت داوطلبانه به پایگاه چهارم شكاری دزفول - كه نزدیك‌ترین پایگاه به مرز عراق بود - می‌رفت و سخت‌ترین و خطرناك‌ترین عملیات‌ها را انجام می‌داد
پس از شهادت سرلشكر خلبان عباس بابایی كه معاونت عملیات نیروی هوایی را عهده دار بود، شهید اردستانی به این سمت (معاونت عملیات نیروی هوایی) برگزیده شد و تا زمان شهادت ( 15 دی 1373) عهده‌دار این مسئولیت مهم بود .
وی همراه فرمانده فقید نیروی هوایی، سرلشكر شهید منصور ستاری و چند تن دیگر از همرزمانش، در سال 1373در سن46 سالگی به آرزوی دیرینه‌اش رسید و به لقاء معبود پیوست .

"فرهنگ جبهه" به تهیه كنندگی فاطمه محمدیان فر ساعت 12:15 به مدت 15 دقیقه از فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز روی آنتن می رود.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ