شب های فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 21:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

شب هاي فرهنگ

نگاهی به زمینه‌های تاریخی پیدایش شخصیت عنصری بلخی در ادبیات ایران در رادیو فرهنگ

برنامه « شب های فرهنگ» ( یكشنبه اول اسفند ماه با موضوع بررسی زمینه های تاریخی پیدایش شخصیت عنصری بلخی در ادبیات ایران از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/12/01
|
10:53

شنوندگان رادیو فرهنگ در برنامه «شب های فرهنگ» امشب یكم اسفند، گفتگوی دكتر عبدالرشید كاكاوند با دكتر محمد غلامرضایی پژوهشگر و مدرس دانشگاه در رابطه با زمینه های تاریخی پیدایش شخصیت عنصری بلخی در ادبیات ایران را می شنوند.

ابوالقاسم حسن بن احمد عنصری بلخی ، یكی از بزرگترین قصیده‌سرایان و مدیحه‌گویان ادب فارسی است . او ملك‌الشعرای دربار سلطان محمود غزنوی بود و پایه و منزلت وی آنچنان بود كه اكثر شعرای آن زمان می‌بایست به واسطة وی ، قصاید خود را به دربار سلطان محمود معروض دارند . شعر عنصری را در نهایت استحكام و رزانت و متانت دانسته و به خصوص در قصیده و مدیحه‌سرایی اشعار او را سرمشق شاعران پس از وی پنداشته‌اند . عنصری با توجّه به آشنایی و اشراف و احاطه بر ادبیات عرب و دواوین شعرای تازی ، بسیاری از مضامین شعری خود را از گویندگان تازی اخذ نموده و در بین شاعران ادب عرب ، بیشترین تأثیر را از متنبی پذیرفته است .
اشعار بازمانده از عنصری به حدود دو هزار بیت می‌رسد؛ كه شامل قصیده، غزل، رباعی، قطعه، تركیب‌بند، و مثنوی است. مهم‌ترین مثنوی‌های عنصری وامق و عذرا، شادبهر و عین‌الحیات، و سرخ‌بت و خنگ‌بت هستند .

برنامه‌ « شب های فرهنگ» ساعت 21:30 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
شب های فرهنگ