شب های فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 21:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

شب هاي فرهنگ

بررسی نگاه خداوند به آب و حیات مادی از زبان استاد ابراهیمی دینان در «شب های فرهنگ»

استاد غلامحسین ابراهیمی دینانی در برنامه «شب های فرهنگ» سه شنبه 21 شهریورماه درباره نگاه خداوند به آب و حیات مادی در این عالم صحبت می كند.

1402/06/21
|
08:38

در برنامه «شب های فرهنگ» سخنان استاد دكتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در گفتگو با اسماعیل منصوری لاریجانی درباره نگاه خداوند به آب وحیات مادی این عالم از كتاب فراز وفرود ایشان پخش می شود.
دكتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، چهره ماندگار فلسفه و استاد بازنشسته دانشگاه تهران، چهره نام آشنایی برای عموم و خصوصا علاقه مندان حكمت و فلسفه است.
برنامه « شب های فرهنگ» كاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است كه با موضوع میراث فرهنگی، تاریخ عرفان، تاریخ ایران و تاریخ فلسفه اسلامی از رادیو فرهنگ پخش می شود.
گفتنی است،كلمه آب( ماًء) 63 بار در قرآن آمده است.
این آیات اشاره دارند كه عرش خداوند بر روی آب بوده و حیات همه جان‌داران به آب وابسته است و نیز از نقش‌های گوناگون آن در زمین از احیای زمین، سرسبزی طبیعت ، رویش گیاهان رنگارنگ، پیدایش مراتع، مزارع و باغ‌ها با درختان مختلف و انواع گوناگون میوه‌ها، سخن رفته است. به نزول آب بر كوه‌های بلند و تأمین آب گوارای آشامیدنی، ایجاد نهرها و رودهای بزرگ و تسخیر آب دریاها برای انسان نیز اشاره شده است.

منابع و مخازن آب چون دریاها، آسمان، كوه‌ها، نهرها، چشمه‌ها و چاه، از دیگر مسائل مربوط به آب است كه آیات قرآن به آن اشاره دارند. آیاتی چند نیز از وجود آب در جهان آخرت به صورت یكی از نعمت‌های بهشت، خبر داده است. قرآن كریم در همه این آیات، ذهن انسان را از توجّه به علل و عوامل مادّی تأمین آب منصرف ساخته و به عامل اصلی تأمین آن، یعنی خداوند سبحان، معطوف داشته است؛امّا پیش‌تر و برتر از آن بر اموری دارای اهداف تربیتی و هدایتی تأكید شده

این برنامه را به تهیه كنندگی فریده گودرزی ساعت 21:30 روی موج اف ام‌ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.دسترسی سریع
شب های فرهنگ