شب های فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 21:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

شب هاي فرهنگ

نگاهی به شخصیت و آثار استاد فرشچیان در «شب های فرهنگ» رادیو فرهنگ

سخنان دكتر حسن بلخاری رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در خصوص «شخصیت و آثار استاد فرشچیان» در برنامه « شب های فرهنگ»امشب( یكشنبه 29 خرداد) از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1401/03/29
|
10:09

دكتر حسن بلخاری رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در این قسمت از برنامه «شب های فرهنگ» به موضوع «استاد فرشچیان و آثار او و اطلاق لقب حكیم نقش به ایشان » می پردازد.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در این برنامه جایگاه استاد فرشچیان را به عنوان حكیمِ نقش تبیین كرده و درباره چرایی آن صحبت می كند .
گفتنی است ،استاد محمود فرشچیان در سال 1308 در شهر هنرپرور اصفهان دیده به جهان گشود. پدرش كه مردی هنردوست بود با توجه به اشتیاق فرزند به هنر نقاشی او را به كارگاه استاد حاج «میرزاآقا امامی» رهنمون كرد. وی سپس در هنرستان هنرهای زیبای اصفهان از استاد «عیسی بهادری» تعلیم گرفت. پس از پایان این دوره به اروپا رفت و چند سالی در آنجا به مطالعه و بررسی آثار نقاشان برجسته غرب همت گماشت و در نتیجه همین مطالعات بود كه به رهیافتی تازه از هنر نقاشان با معیارهای جهانی رسید.

پس از بازگشت به ایران كار خود را در اداره كل هنرهای زیبای تهران آغاز كرد و پس از مدتی به مدیریت اداره هنرهای ملی و استادی دانشكده هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزیده شد. در این میان با كار و كوشش مداوم و خلق آثار شگفت‌انگیز، آوازه هنری او در ایران و در فراسوی مرزها گسترش یافت.

استاد فرشچیان در حیطه نقاشی ایرانی به وجود آورنده سبك و مكتب خاصی است كه در عین توجه به اصالت مبانی سنتی این هنر، با ابداع شیوه‌های نو، قابلیت و كارایی نقاشی ایرانی را افزایش داده است.
لقب حكیم نقش برای استاد در نظر گرفته شد زیرا در خلق آثارشان، حكمت او بر نقش و نگارگری‌ مقدم بوده است.
طراحی‌های ضریح مطهر و منور حضرت اباعبدالله (ع) و ثامن‌الائمه حضرت رضا (ع) به قلم ماندگار و با كفایت استاد فرشچیان صورت گرفته است كه این نقوش زرین، یادمانی است خجسته در تاریخ فرهنگ و هنر ایران كه استاد به صورت افتخاری انجام داده و به این توفیق، مفتخر است.
برنامه «شب های فرهنگ» را به تهیه كنندگی فریده گودرزی ساعت 21:30 روی موج اف ام‌ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
شب های فرهنگ