شب های فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 21:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

شب هاي فرهنگ

حسین الهی قمشه ای در «شب های فرهنگ» از بهار و طلب در ادبیات فارسی می‌گوید

سخنان دكتر حسین الهی قمشه ای درباره دو‌موضوع «طلب» و «بهار»در برنامه «شب های فرهنگ» دوشنبه 16 خردادماه، از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1401/03/16
|
08:45

در برنامه «شب های فرهنگ» امشب موضوع «بهار در ادبیات فارسی » و « طلب و مفهوم آن» در كلام حسین الهی قمشه ای ؛ عارف، الهی‌دان، نویسنده، مترجم و سخنران كشورمان در زمینه عرفان، ادبیات و فلسفه هنر پخش می شود.
محور اصلی این‌سخنان درباره بررسی طلب و مفهوم آن است كه در این برنامه نخست به این‌مساله كه یكی از بزرگترین راز های موفقیت این‌است كه بدانیم ما هر چیزی را كه بخواهیم میتوانیم بدست بیاوریم چون خداوند اشرف مخلوقاتش و جانشینش را بگونه ای افریده كه نمی تواند چیزی را كه قابلیت بدست اوردنش را ندارد بخواهد،درواقع خواستن یك چیز طلبكار شدن برای رسیدن به ان چیز است اشاره می سود و سپس معنای طلب بر اساس اشعار شاعران مورد تجزیه و تحلیل قرارگرفته است.
همچنین ادبیات فارسی، نوعی نظام چرخه‌ای در نظر گرفته می‌شود كه هر سال از نقطه‌ای آغاز می‌شود و در نقطه‌ای پایان می‌یابد. این نظام چرخه‌ای برای شاعران حكم تحول، انقلاب و رستاخیز طبیعت را داشته است و هر كدام از آنها بسته به دوره تاریخی، مكان جغرافیایی و سبك و سیاق اشعار خود، از زوایای مختلف به بهار و تحول طبیعت پرداخته‌اند كه در این برنامه از كلام حسین الهی قمشه ای به آن پرداخته می شود.
برنامه «شب های فرهنگ» را به تهیه كنندگی فریده گودرزی ساعت 21:30 روی موج اف ام‌ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
شب های فرهنگ