شب های فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 21:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

شب هاي فرهنگ

پخش سخنرانی حسن بلخاری درباره اندیشه های سید غلامرضا سعیدی در رادیو فرهنگ

سخنان رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درباره شخصیت و اندیشه های استاد سید غلامرضا سعیدی نویسنده و متفكر برجسته و اسلام پژوه از رادیو فرهنگ پخش می شود

1401/02/25
|
09:07

برنامه « شب های فرهنگ» امشب ( یكشنبه 25 اردیبهشت) به پخش سخنان حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درباره شخصیت و اندیشه های استاد سید غلامرضا سعیدی نویسنده و متفكر برجسته و اسلام پژوه اختصاص دارد.
استاد سید غلامرضا سعیدی كه در سال 1314 ه ق ؛ مطابق با 1276 ه.ش (5) در روستای نوزادِ مؤمن آباد بیرجند به دنیا آمد و تحصیلات خویش را در زادگاه و شهر بیرجند سپری كرد و به قول خود «از سال 1320 ش یكسره تهرانی شد».
پس از سالهای 1320 ه.ش در صحنه فرهنگ ایران به طور محسوسی ظهور مییابد. و با تألیف آثار ارزنده خوب میدرخشد. حتی آثارش در كشور الجزایر ترجمه شده و در روند مبارزات مردم الجزایر تأثیر بسیار بر جای میگذارد.
آثارش در افغانستان نیز طرفداران زیادی پیدا میكند
استاد سعیدی تعدادی از آثار اقبال لاهوری را ترجمه كرد و در بسیاری از افكار خود تحت تأثیر وی قرار گرفته است.
او با عمری نزدیك به یك قرن شاهد وقایع مهمی در تاریخ ایران و جهان بوده است كه از آن جمله می‌توان به انقلاب مشروطیت، جنگ جهانی اول و دوم و تأثیرات آن بر ایران و جهان، استقلال كشورهای مسلمان، ملی شدن صنعت نفت در ایران، و پیروزی انقلاب اسلامی ایران اشاره كرد.

در دورانی كه تفكرات سكولاریسم و كمونیسم در جهان گسترش می‌یافت، وی، متأثر از سید جمال‌الدین اسدآبادی و اقبال لاهوری، تحولی در افكار خود ایجاد كرد و با نگرشی جدید، هویت مذهبی و ملی خود را بازیافت. او با دیدی انتقادی به فرهنگ غرب در آگاهی‌ بخشی به مسلمانان تلاش بسیاری كرد. سید غلامرضا سعیدی با تسلط بر چند زبان خارجی و شركت در مجامع و كنفرانس‌های بین‌المللی اسلامی، با رهبران مسلمانان جهان بحث و تبادل‌ نظر می‌كرد. وی نقش فعالی در احیای تفكر دینی و بازیابی هویت اسلامی در عصر حاضر دارد.
استاد سید غلامرضا سعیدی پس از عمری تلاش در راه تبلیغ و تبیین معارف اسلامی و با بر جای نهادن آثار ارزشمند و ماندگار، یك عمر تلاش و تكاپو در عرصه اندیشه دینی از دنیا رفت . پس از درگذشت استاد سعیدی، در آذر ماه 1376 حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مقام معظم رهبری كه در آن زمان رئیس جمهوری اسلامی ایران بود، پیامی منتشر كرد.

برنامه «شب های فرهنگ» را ساعت 21:30 روی وموج ام‌ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
شب های فرهنگ