شب های فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 21:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

شب هاي فرهنگ

وارستگی و وابستگی به دنیا از كلام استاد ابراهیمی دینانی در رادیو فرهنگ

غلامحسین ابراهیمی دینانی در برنامه « شب های فرهنگ» كه شنبه 17 اردیبهشت ماه از رادیو فرهنگ پخش می شود با نگاهی به دنیا درباره وارستگی و وابستگی به آن صحبت می كند.

1401/02/17
|
08:53

از وابستگی تا وارستگی وابستگی و وارستگی در اخلاق و عرفان اسلامی مفهومی خاص دارندكه باید هر كدام از آنها را یافت و شناخت تا بتوان در مسیر خودسازی و به گسستن زنجیرهای اسارتهای درونی و برونی توفیق حاصل كرد و از جان و روح تارهای تنیده شده از خصال و صفات مذموم را فروریخت و ازخودخواهی‌ها رها گردید و به خداخواهی رسید. در یافتن مفهوم و فلسفه اصلی طرد و نفی وابستگی‌های گوناگون و مجاهدت و تلاش برای كسب خصلت والای وارستگی، همچون همه موضوعات باید از نگرشهای ظاهری و سطحی عبور نمود و به عمق و ژرفای نظر گسترد و واقعیت را آن گونه كه هست دریافت، نه آنگونه كه پندارها و تصورات ناصحیح و ظاهر بین میسازند و می‌پرورند و به تثبیت می‌رساند.
در این برنامه كه به گفتگومنصوری لاریجانی و غلامحسین ابراهیمی دینانی دربارهٔ فلسفه اسلامی پرداخته می‌شود سخنان استاد ابراهیمی دینانی پیرامون وارستگی و وابستگی به دنیا پخش می شود.

دكتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، چهره ماندگار فلسفه و استاد بازنشسته دانشگاه تهران، چهره نام آشنایی برای عموم و خصوصا علاقه مندان حكمت و فلسفه است.
دینانی در سمینارها و همایش‌های متعدد داخلی و خارجی شركت داشته و مقالات و آثار فراوانی در حوزه فلسفه و دین پژوهی به رشته تحریر در آورده كه برخی از كتابهایشان جایزه كتاب سال جمهوری اسلامی ایران را دریافت نموده ‌است و در اولین دوره همایش چهره های ماندگار در سال 1380 با عنوان چهره برتر فلسفه تقدیر شدند.
برنامه «شب های فرهنگ» را ساعت 21:30 از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
شب های فرهنگ