ایران جغرافیای مهربانی هر روز از ساعت متغیر به مدت 5 دقیقه

رادیو فرهنگ

ايران جغرافياي مهرباني

پخش مراسم گرامیداشت ملاهادی سبزواری از رادیو فرهنگ

مراسم روز بزرگداشت حكیم ملا هادی سبزواری عارف، فیلسوف و دانشمند قرن 13 هجری 8 اسفند، در آرامگاه وی برگزار می شود و این مراسم از رادیو فرهنگ تقدیم شنوندگان می شود.

1399/12/06
|
15:01

رادیو فرهنگ در حاشیه برگزاری پویش وهمایش ملی «ایران جغرافیای مهربانی» كه نهم اسفندماه در سبزوار برگزار می شود، روز جمعه ساعت 09:00 صبح مراسم گرامیداشت ملاهادی سبزواری راپوشش رسانه ای می دهد. برگزاری كارگاههای آموزشی برخط و وبینار، سخنرانی و نشست های علمی در فضای مجازی ، عطر افشانی و غبار روبی مزار حاج ملاهادی سبزواری و اجرای شب شعر از برنامه های این مراسم است كه رادیو فرهنگ بخش هایی از آن را پخش می كند.
حكیم سبزواری، حاج ملا هادی(ره)، از بزرگ ترین فیلسوفان اسلامی است. دانشمندان معاصر و بعدی، او را ارسطوی زمان خود شمرده اند. وی در فلسفه وعرفان به یكسان چیره دست و توانا بود؛ او نمونه اعلای حكیمانی بود كه هم در حكمت نظری استادند و هم در عرفان و تجربیات معنوی.
زمانی كه متولد شد، یعنی سال 1212 ق، 19 سال از حكومت «قاجار» در ایران می گذشت. فتحعلی شاه، محمدعلی شاه و ناصرالدین شاه در زمان حیات او بر ایران حكم می راندند.
حكیم حاج ملا هادی سبزواری دانشمند علوم اسلامی و فیلسوف معروف و شاعر و فقیه ایران است كه غزل ‌های حكمی و عرفانی سروده و در شعر به 'اسرار' تخلص می‌ كرد.
حاج ملاهادی سبزواری پس از فراگیری علوم مقدماتی، برای تكمیل درس به مشهد رفت و پس از آن برای تحصیل عرفان و فلسفه راهی اصفهان شد و در جلسات درس استادانی از جمله ملا حسین سبزواری، علامه محمد ابراهیم كلباسی، آقا شیخ محمد تقی شیرازی، ملا علی مازندرانی نوری اصفهانی و ملا اسماعیل كوشكی حاضر شد.
ملا هادی در سال 1242 به مشهد بازگشت و پنج سال در مدرسه حاج حسن مشغول تدریس شد و در حوزه علمیه مشهد در مدرسه حاج حسن شاگردان چندی را آموزش داد كه از میان آنها می‌ توان به محمد كاظم خراسانی، میرزا حسین سبزواری، ملا محمد كاظم سبزواری، حسین مجتهد سبزواری، عبدالكریم قوچانی، سلطان محمد گنابادی (سلطان علیشاه)، حسن حكیم داماد، محمد یزدی معروف به فاضل یزدی اشاره كرد.
ملا هادی سبزواری عصر روز بیست و پنجم ذی الحجه سال 1٢89 قمری در سن 77 سالگی درگذشت.بنای آرامگاه وی در ضلع جنوبی میدان كارگر شهر سبزوار واقع است.
این مراسم ساعت09:00 صبح جمعه از رادو فرهنگ پخش می شود و همایش اصلی«ایران جغرافیای مهربانی» نیز شنبه همان ساعت در دانشگاه حكیم سبزواری برگزار شده و در این همایش جایگاه موسسات خیریه و گروه های جهادی بررسی میشوندهمچنین نشان سفیر نیكوكاری به 30 نفر از گروه های جهادی فعال در حوزه محرومیت زدایی اهداء خواهد شد.
رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف106مگاهرتز و موج ای ام ردیف585كیلوهرتز شنیدنی است.

دسترسی سریع
ایران جغرافیای مهربانی