با كاروان شعر و موسیقی شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو فرهنگ

با كاروان شعر و موسيقي

قطعه « مریم سپید» را امروز از رادیو فرهنگ بشنوید

برنامه «با كاروان شعر و موسیقی» امروز با پخش قطعه «مریم سپید (مریم چرا)» كه از آثار ایرج امیرنظامی است این اثر را بررسی می كند.

1400/11/04
|
09:16

برنامه«با كاروان شعر و موسیقی» شماره 423 امروز شنبه 4 بهمن ماه به پخش و معرفی قطعه «مریم سپید(مریم چرا)» اختصاص دارد.
در این برنامه كه شناسنامه آثار موسیقی وچگونگی شكل گیری قطعات ماندگار از شعر و موسیقی كشورمان بررسی می شود امروز پس از پخش قطعه « مریم سپید» شنودگان با سازندگان این اثر آشنا می شوند.

ترانه خاطره‌انگیز "مریم سپید" یا "مریم چرا ، برای نخستین بار بهار سال 1350 اجرا شد و آهنگساز آن ایرج امیرنظامی است. 
ایرج امیرنظامی سال 1325  در بروجرد متولد شد و دوره دبستان و دبیرستان را در همان شهر گذراند و تا امروز ساكن شهر مشهد است.
او از  سال 1340 به فراگیری موسیقی پرداخت. دوره مقدماتی را در بروجرد با  سنتور و سپس در تهران زیر نظر استاد احمد اسكویی، یكی از استادان هنرستان موسیقی آن زمان  گذراند و پس از آن با ساز ویولن فعالیت در عرصه موسیقی را ادامه داد.
پس از پایان یافتن دوره سربازی در سال 1347 به دانشكده ادبیات مشهد راه یافت و همزمان در همكاری با رادیو مشهد در كلاس‌های موسیقی خانه دانشجو و مركز آموزش موسیقی فرهنگ و هنر به تدریس پرداخت .
ایرج امیرنظامی چندین آهنگ برای اركستر رادیو مشهد ساخت و شعرهای آنها را خودش سرود كه همه دلنشین و در عین لحن خودمانی، بار ادبی و موسیقایی خوبی داشتند. عجیب این كه با این حال ترانه‌های او كمتر از مرزهای خراسان فراتر رفتند. شاید به این دلیل كه او تنها به كار و هنرش می‌اندیشید و در پی تبلیغ و بازاریابی نبود.
در سال 1349 ترانه "مریم سپید" یا "مریم چرا" را ساخت و پیش‌درآمد بلندی به شیوه پرویز یاحقی برای آن آفرید و برای اركستر بزرگ تنظیم كرد.
یك سال بعد این ترانه در فیلم "پ مثل پلیكان" توسط كودكی خوانده شد و دیری نپایید كه این ترانه نُقل و نَقلِ بسیاری از بزم‌های ایران آن زمان شد.
هرچند این ترانه تاكنون چندین بار تنظیم و توسط چندین خواننده اجرا شده است اما كمتر كسی از نخستین و بهترین اجرای آن و سازنده ترانه صحبت میكند.
همچنین؛ تاكنون این قطعه توسط هومن بختیاری و طاهر قریشی نیز بازخوانی و اجرا شده است.

برنامه «با كاروان شعر و موسیقی» را به تهیه كنندگی یلدا احتشامی و گویندگی مریم واعظ پور ساعت 11:45 روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز و موج ای ام ردیف585 كیلوهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
با كاروان شعر و موسیقی