با كاروان شعر و موسیقی شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو فرهنگ

با كاروان شعر و موسيقي

"نسیم سحر" به یاد ملك الشعرای بهار در رادیو فرهنگ پخش می شود

برنامه امروز "با كاروان شعر و موسیقی" به پخش و بررسی تصنیف "نسیم سحر" اثر «علی اكبر شهنازی» با شعر ملك الشعرای بهار اختصاص دارد .

1400/11/02
|
12:36

در برنامه شماره 405 «با كاروان شعر و‌ موسیقی»، امروز شنبه ( 2 بهمن) به یاد محمدتقی بهار؛ قطعه «نسیم سحر» اثری از آثار آهنگسازی علی اكبر شهنازی و شعری از ملك الشعرای بهار پخش و بررسی می‌ شود.
محمدتقی بهار ؛ زاده 18 آذر 1265، ملقب به ملك‌الشعرا و متخلص به «بهار»، شاعر، ادیب، نویسنده، روزنامه‌نگار، تاریخ‌نگار و سیاست‌مدار معاصر كشورمان  بود.
بهار در بیست‌سالگی به صف مشروطه‌طلبان خراسان پیوست و به «انجمن سعادت» خراسان راه یافت. اولین آثار ادبی-سیاسی او در روزنامه خراسان بدون امضا به چاپ می‌رسید كه مشهورترین آن‌ها مستزادی خطاب به محمدعلی شاه است.
بهار در سال 1293 خورشیدی از حوزه انتخابیه درگَز، سرخس و كلات به نمایندگی مجلس سوم شورای ملی انتخاب شد. بهار در حالی كه از جوانترین نمایندگان مجلس بود.
آثار منثور و منظوم بهار متنوع است و انواع شعر سنتی و اشعار به زبان محلی، تصنیف و ترانه، مقاله‌ها و سخنرانی‌های سیاسی و انتقادی، رساله‌های تحقیقی، نمایشنامه، اخوانیات و مكتوبات، تصحیح انتقادی متون، ترجمه‌های متون پهلوی، سبك‌شناسی نظم و نثر، دستورزبان، تاریخ احزاب، مقدمه بر كتاب‌ها و حواشی بر متون به خصوص شاهنامهٔ فردوسی را دربرمی‌گیرد.
نسیم سحری در ابوعطا اجرا شده و اولین باز در سال 1307 ضبط شده است .
همچنین؛ بازخوانی تصنیف "نسیم سحر" با شعری از اشعار زنده یاد ملك الشعرای بهار و آهنگسازی علی اكبر شهنازی توسط صدیق تعریف در آلبوم "فراق" ، سیدنورالدین رضوی سروستانی و علیرضا قربانی اجرا شده است‌.
برنامه «با كاروان شعر و موسیقی» را یلدا احتشامی‌ با گویندگی مریم واعظ پور تهیه می‌كند كه ساعت 11:45 از رادیو فرهنگ پخش می‌ شود.

دسترسی سریع
با كاروان شعر و موسیقی