با كاروان شعر و موسیقی شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو فرهنگ

با كاروان شعر و موسيقي

كاروان شعر و موسیقی به رادیو فرهنگ رسید

برنامه امروز «با كاروان شعر و موسیقی» تصنیف «رنگ های طبیعت» اثر جاویدان زنده یاد عبدالحسین برازنده را پخش و بررسی می كند.

1400/09/13
|
11:15

در برنامه «با كاروان شعر و‌ موسیقی» قطعه «رنگ های طبیعت» اثری از آثار استاد عبدالحسین برازنده با آهنگسازی وی و شعری از شیدای اصفهانی و آواز جلال‌الدین تاج اصفهانی بررسی می‌ شود.

عبدالحسین برازنده آهنگساز و نوازندهٔ تار اهل ایران بود كه در سال 1272 ه ش در اصفهان متولد شد. در كودكی تحت آموزش دایی خود، عبدالرحیم‌خان صفوی، كه موسیقی‌دان بود، قرارگرفت. سكونت عبدالحسین برازنده در اصفهان باعث شد كه از میان صدها ساختهٔ او، تنها تعداد اندكی به اجرا و ضبط برسد. تعدادی از آثار او با تنظیم مجدد در برنامهٔ گلها به اجرا و ضبط رسید. از میان قطعات او آثاری مانند «آتش دل» و «رنگ‌های طبیعت» با صدای جلال‌تاج اصفهانی بین سال‌های 1303 تا 1307 در صفحه‌های گرامافون منتشر شد. یك صفحه از تارنوازی او به همراه آواز اسماعیل ادیب خوانساری، نیز در سال‌های 1307 یا 1308 ضبط شده‌است.
این تصنیف افشاری ساخته عبدالحسین برازنده توسط جلال الدین تاج اصفهانی به شیوه اركستر اجرا شده و علیرضا افتخاری نیز در سال 1362 در آلبوم «آتش دل» آن را بازخوانی و منتشر كرد.

برنامه «با كاروان شعر و موسیقی» را یلدا احتشامی‌ با گویندگی مریم واعظ پور تهیه می‌كند كه ساعت 12:20 از رادیو فرهنگ پخش می‌ شود.

دسترسی سریع
با كاروان شعر و موسیقی