با کاروان شعر و موسیقی شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو فرهنگ

با كاروان شعر و موسيقي

کاروان شعر و موسیقی به رادیو فرهنگ رسید

برنامه امروز «با کاروان شعر و موسیقی» تصنیف «رنگ های طبیعت» اثر جاویدان زنده یاد عبدالحسین برازنده را پخش و بررسی می کند.

1400/09/13
|
11:15

در برنامه «با کاروان شعر و‌ موسیقی» قطعه «رنگ های طبیعت» اثری از آثار استاد عبدالحسین برازنده با آهنگسازی وی و شعری از شیدای اصفهانی و آواز جلال‌الدین تاج اصفهانی بررسی می‌ شود.

عبدالحسین برازنده آهنگساز و نوازندهٔ تار اهل ایران بود که در سال 1272 ه ش در اصفهان متولد شد. در کودکی تحت آموزش دایی خود، عبدالرحیم‌خان صفوی، که موسیقی‌دان بود، قرارگرفت. سکونت عبدالحسین برازنده در اصفهان باعث شد که از میان صدها ساختهٔ او، تنها تعداد اندکی به اجرا و ضبط برسد. تعدادی از آثار او با تنظیم مجدد در برنامهٔ گلها به اجرا و ضبط رسید. از میان قطعات او آثاری مانند «آتش دل» و «رنگ‌های طبیعت» با صدای جلال‌تاج اصفهانی بین سال‌های 1303 تا 1307 در صفحه‌های گرامافون منتشر شد. یک صفحه از تارنوازی او به همراه آواز اسماعیل ادیب خوانساری، نیز در سال‌های 1307 یا 1308 ضبط شده‌است.
این تصنیف افشاری ساخته عبدالحسین برازنده توسط جلال الدین تاج اصفهانی به شیوه ارکستر اجرا شده و علیرضا افتخاری نیز در سال 1362 در آلبوم «آتش دل» آن را بازخوانی و منتشر کرد.

برنامه «با کاروان شعر و موسیقی» را یلدا احتشامی‌ با گویندگی مریم واعظ پور تهیه می‌کند که ساعت 12:20 از رادیو فرهنگ پخش می‌ شود.

دسترسی سریع
با کاروان شعر و موسیقی