با کاروان شعر و موسیقی شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو فرهنگ

با كاروان شعر و موسيقي

بررسی تصنیف «خداحافظ» (آهسته تر) در رادیو فرهنگ

تصنیف «خداحافظ»؛ اثر نصراله زرین پنجه، شنبه 24 مهر ماه در برنامه «باکاروان شعر و‌موسیقی» رادیو فرهنگ پخش و بررسی می شود.

1400/07/24
|
10:48

در برنامه با کاروان شعر و‌موسیقی که به بررسی شناسنامه شعر و‌موسیقی آثار موسیقیایی کشور اختصاص داردامروز 24 مهرماه ، قطعه «خداحافظ» معرفی و‌ بررسی می شود.
تصنیف خداحافظ ( آهسته تر) یکی از آثار فاخر سیمین بهبهانی است که نصراله زرین پنجه در مایه دشتی آهنگسازی کرده است.
سیمین خلیلی معروف به سیمین بهبهانی فرزند عباس خلیلی (شاعر و نویسنده و مدیر روزنامه اقدام) است. حاج میرزا حسین حاج میرزاخلیل مشهور به میرزا حسین خلیلی تهرانی که از رهبران مشروطه بود.
بهبهانی را برخی به دلیل سرودن شعر در اوزان خاص «نیمای غزل» لقب داده‌اند.وی سرودن غزل را از نوجوانی آغاز کرد و موضوع اغلب غزل‌های او در این دوران مضامین عاشقانه و عواطف زنانه و انسانی بود. وی بعدها متاثر از سروده‌های نوپردازان شد و در مجموعه غزل رستاخیز به سمت موضوعات و معضلات اجتماعی گرایش پیدا کرد.
در برنامه شماره 367 با کاروان شعر ‌و موسیقی چگونگی شکل گیری و ساخت این اثر ماندگار و بازخوانی آن توسط محمد معتمدی و حسین بهاربین بیان می شود.
محمد معتمدی؛ خواننده آواز اهل ایران،
در سال 2013 میلادی از سوی رادیو دولتی فرانسه به عنوان خوانندهٔ برگزیده سال انتخاب شده و جایزه فرانس موزیک 2013 را دریافت نموده‌است.
همچنین؛ اکسپوی موسیقی «بابل مد» که همه ساله در شهر مارسی فرانسه برگزار می‌شود، عهده‌دار اهدای جایزه سال رادیو فرانسه است. در سال 2013 ضمن معرفی چهره برگزیده سال جایزه «فرانس موزیک» را به محمد معتمدی اهدا کردند.
برنامه «با کاروان شعر و موسیقی» به تهیه کنندگی یلدا احتشامی و گویندگی مریم واعظ پور، ساعت 12:20 روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز و موج ای ام ردیف585 کیلوهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌ شود.

دسترسی سریع
با کاروان شعر و موسیقی